IBM, Kuantum Bilgisayarlarını En Geç 5 Yıl İçinde Piyasaya Sürmeyi Planlıyor

Teknoloji devi IBM’in küresel başkan yardımcısı Norishige Morimoto, IBM Taipei Zirvesi’nde yaptığı açıklamada; IBM’in kuantum bilgisayarlarını yaklaşık üç ila beş yıl içinde piyasaya sürmeyi beklediğini belirtti. Yani kuantum hesaplama dönemi hızlı yaklaşıyor.

IBM kuantum bilgisayarlarını Moore Kanunu olarak da bilinen (Intel kurucularından Gordon Moore’un adını taşıyan kural) bir kuralla geliştiriyordu. Bilgisayarların hızının katlanarak artmasını tanımlayan sistem çipleri küçültme problemi sebebiyle geçerliliğini kaybetmeye başlayınca, kuantum bilgisayarları IBM için daha da önemli hale geldi.

IBM’in kuantum bilgisayar sistemlerinin ticarileştirilmesi, kuantum üstünlüğü olarak bilinen bir performans seviyesine ulaştığında başlayacak. Yani bir kuantum bilgisayarın belirli bir alanda modern bir süper bilgisayardan daha iyi performans gösterdiği nokta hedefleniyor. Morimoto’ya göre kuantum bilgisayarları ticarileştirmek zor olacak. Çünkü mevcut sistemlerden daha iyi performans göstermeyen yeni bir teknolojiye daha fazla para harcamak ticari açıdan mantıklı değil.

Şu anda, hiçbir kuantum bilgisayar kuantum üstünlüğünü sağlayamadı, ancak IBM hedefe çok yakın. Şirket bu yıl IBM Q System One’ın bu kritere ulaşma yönünde önemli ilerleme kaydettiğini bildirdi. (IBM Q System One, dünyanın ilk devre tabanlı ticari kuantum bilgisayarı) Cihazın hem işlem kapasitesi hem de dengesiz kübitleri kontrol edebilme becerisi değerlendiriliyor.

Klasik bilgisayarlar bitlerden oluşan hafıza yapısına sahip. Her bit (Bit; Binary Digit: ikilik sistemde basamak) 1 veya 0 değerini alabilir. Kuantum bilgisayarları ise kübit (qubit)lerden oluşan seriler içerir. Normalde sadece 0’lar ve 1’lerle çalışan günümüz bilgisayarlarında bilgiler byte uzantılarıyla ifade edilirler. Fakat Kübit verileri sadece 0’lar ya da 1’lerden oluşmadığından daha fazla ihtimal ve kombinasyonu içerip daha fazla komut alabilirler.

IBM Q System One 20 kübit birimli. Ancak kuantum bilgi işlem araştırmacıları, kuantum üstünlüğünü elde etmek için en az 50-kübitlik bir kuantum bilgisayara ihtiyaç olacağını belirtiyor. Morimoto, IBM’in üzerinde çalıştığı yeni nesil kuantum bilgisayarının, bu gücü aşacağını belirtti. IBM zaten 50-kübitlik prototip kuantum bilgisayarı üzerinde çalıştıklarını duyurmuştu. Artık bu projenin çok yakında gerçekleşip yeni ticaret ve kuantum dönemini başlatması bekleniyor.

Kaynak: Interesting Engineering

Posted by Ceren Demir

  1. There is an amazing offering for your team. inovasyon101.com
    http://bit.ly/2KALL3M

    Cevapla

  2. Behold is nice gift for win. inovasyon101.com
    http://bit.ly/2KAXkrp

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir