Kuantum Bilgisayarlar Yapay Zekayı Bir Üst Boyuta Taşıyabilir

Heriot-Watt Üniversitesi’nden araştırmacılar, kuantum bilgisayarlar ile yapay sinir ağını birlikte kullanarak yeni nesil yapay ağların temelini atmayı hedefliyor.

Teknoloji devleri Google ve IBM tarafından üretilen kuantum bilgisayarlar, kuantum teorisindeki bir parçacığın aynı anda farklı durumlarda bulunmasından yola çıkılarak üretilen bilgisayarlardır. Klasik bitleri kullanan bilgisayarlar 1 ya da 0 gibi tek bir olası durumda çalışırken, kuantum bilgisayarlar kübitlerle çalışır ve aynı anda hem 1 hem de 0 gibi iki durumu da sağlayabillir. Bu özellik sayesinde klasik bilgisayarların günlerce uğraştığı problemler, kuantum bilgisayarların saniyelerini alıyor.  Dünya genelinde, bu yeni teknoloji üzerine yapılan değişik çalışmalara bir yenisi eklendi: Heriot-Watt Üniversitesi’nden Profesör Michael Hartmann tarafından yürütülen yeni bir araştırmada, yapay sinir ağı inşa etmek için kuantum bilgisayarlarından yararlandığı duyuruldu.  

Yapay sinir ağı, yeni girdilerle başa çıkmak için verilen örneklerden öğrenip kendini geliştiren biyolojik beyin şeklinde modellenen bir tür makine öğrenme algoritmasıdır. Kuantum bilgisayarlar ile sinir ağını birleştirerek yeni nesil yapay zekalarda çığır açmayı planlayan Pr. Hartmann  yayınladığı makalesinde, “Meslektaşlarım ve ben, yapay zeka ile çalışan bilgisayar programları yerine en son kuantum teknolojisini kullanarak kuantum bilgisayarlar için özelleştirilmiş ilk sinir ağı bilgisayarını oluşturmayı umuyoruz” dedi. Araştırmacıların söylediğine göre kuantum bilgisayarların yeni nesil yapay zekanın içinde daha çok kullanılması planlanıyor.

Kaynak: Futurism

Posted by Ecem Arslantürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir