Kukla Gibi Kontrol Edilebilen, İnsan Boyutlarında Bir Kurtarma Robotu Geliştirildi

Tokyo Üniversitesi’nden araştırmacılar; sanal gerçeklik teknolojisinden faydalanarak, kukla gibi kontrol edilebilen bir robot geliştirdiler. İnsan boyutlarında olan Jaxon isimli robot, insanlar için fazla tehlikeli olabilecek durumlarda bir kurtarma robotu olarak görevlendirilebilecek.

Gelecekte robotların en faydalı olacağı alanlardan biri de hiç kuşkusuz arama-kurtarma olacak. Fakat bugün var olan robotların en gelişmişleri bile bu görevleri yerine getirmek için gerekli olan koordinasyona ve hareket esnekliğine sahip değiller.

Bu durumu değiştirmek isteyen bir grup araştırmacı; HTC sanal gerçeklik sistemi Vive’ı bir kontrol aracı olarak kullanarak kukla gibi kontrol edilebilen, insan boyutlarında bir robot geliştirdiler.

Bu tarz bir uzaktan kontrol sistemi yeni olmasa da Tokyo Üniversitesi araştırmacılarının yaptıkları çalışmada ilk kez bu boyutlardaki bir robot üzerinde ve oldukça başarılı bir şekilde uygulandı.

Jaxon’un kendinden öncekilerden farklı olan yönlerinden bir diğeri ise gönderilen hareketleri kendi beceri kapasitesi doğrultusunda uyarlayabilmesi. Örneğin; henüz koşabilme yeteneği olmayan robot, kontrol eden kişi koştuğunda bunu daha yavaş bir hale dönüştürerek uyguluyor.

Araştırmacı ekibinden Ishiguro Yasushiro, robotun hala eksikleri olduğunu ve geliştirilmeye açık olduğunu dile getiriyor. Yasushrio; robotun ileride merdiven çıkabilmesi, zıplayabilmesi ve koşabilmesi için çalışmalarını sürdürdükleri belirterek, “Nihayetinde insanların, yapabilecekleri her şeyi robot aracılığıyla gerçekleştirebilmesini hedefliyoruz” diyor.

Kaynak: The Verge

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir