Makineler Garry Kasparov’un İşini Elinden Almadı — Belki de Yapay Zeka Hakkında Fazla Endişeleniyoruz

Günümüzde birçok insan yapay zekanın işlerini ellerinden almasından korkuyor. Peki gerçekten yapay zeka ve insan zekası rekabet halinde mi? Garry Kasparov’a göre; makinelerden korkmamalıyız, onlarla birlikte çalışmayı öğrenmeliyiz. 

1997’de IBM’in Deep Blue adlı makinesi dönemin en büyük satranç ustası Garry Kasparov’u yendi. Makineler bundan sonraki birkaç maçta da zaferlerini tekrarladıktan sonra, insan zekasına karşı mutlak zaferini ilan etmiş oldu. “Hikaye burada sona erdi” diye düşünebilirsiniz, ama Kasparov için her şey yeni başlıyordu.

Aldığı yenilginin sebepleri üzerine düşünen Kasparov, önceki satranç hamleleri hakkında Deep Blue kadar devasa bir veri tabanına anında erişebilseydi Deep Blue karşısında daha iyi bir performans gösterebileceğini fark etti. İnsan aklına tıpkı Deep Blue gibi bir veri tabanıyla katkıda bulunmalıydı. Kasparov bu fikri hayata geçirmek amacıyla yapay zekanın insan satranç oyuncularına karşı yarışmayıp, onlara katkı yapacağı insan-artı-makine maçları kavramına öncülük etti. TED’de yaptığı konuşmada, insanları yapay zekadan korkmak yerine onlarla birlikte çalışmaya davet eden Kasparov, “Makinelerin yapabildiklerinden endişe duymamıza gerek yok. Aksine, bugün yapamadıkları bizi endişelendirmeli. Çünkü en büyük hayallerimizi gerçekleştirmek için yeni ve zeki makinelerin yardımına ihtiyacımız olacak” diyor.

Yeni Nesil Satranç Oyuncuları

Bugün serbest stil satranç maçları diye bilinen oyunlar, oyuncuların istedikleri her tür dövüş tekniğini kullanabildiği karışık savaş sanatı dövüşlerine benziyor. İster herhangi bir yardım almadan kendi bildiğiniz gibi dövüşebilirsiniz ya da isterseniz Kasparov’un savunduğu gibi insan/yapay zeka sayborgu “sentor” olarak oynayabilirsiniz. Sentor oyuncu yapay zekanın önerdiği hamleleri dinler ama zaman zaman onu aşan değişik hamleler yapar; tıpkı bizim arabalarımızdaki navigasyon zekasını kullandığımız gibi. Her tür oyuncuya açık düzenlenen Serbest Stil Yarışması 2014 şampiyonasında saf satranç yapay zekası 42 oyun kazanırken, sentorlar 53 oyun kazandı.

Yaşayan En İyi Satranç Oyuncusu Yapay Zeka İle Eğitildi

Ama işin daha şaşırtıcı bir başka yanı var: Yapay zekanın ortaya çıkmasıyla salt insan satranç oyuncusunun performansı azalmadı. Tam tersine; üstün akıllı, ucuz satranç programları her zamankinden daha çok insanı satranç oynamaya özendirdi, turnuvalara katılımı artırdı ve sonunda oyuncular her zamankinden daha iyi düzeylere geldiler. Deep Blue ile Kasparov’un karşılaştığı döneme kıyasla, bugün büyük ustaların sayısı iki katına yükseldi. En üst dereceye ulaşan insan satranç oyuncusu Magnus Carlsen yapay zeka ile eğitilmiştir.

Eğer yapay zekalar insanı daha iyi satranç oyuncusu yapabiliyorsa; daha iyi pilot, daha iyi doktor, daha iyi yargıç, daha iyi öğretmenler olmamızı da sağlayabilir, değil mi?

Kaynak: The Inevitable

Posted by Özge Uçar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir