Mark Zuckerberg ABD Senatosu Önünde İfade Veriyor

Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, Cambridge Analytica skandalıyla ilgili olarak çağrıldığı ABD senatosunda ifade veriyor. Kullanıcıların mahremiyetini ve kişisel verilerinin gizliliğini ihlal etmek ile suçlanan Zuckerberg, dün gerçekleştirilen ilk oturumda 44 senatör karşısında toplam 5 saat ifade verdi. Türkiye saatiyle bugün 17.00’da başlayacak ikinci oturum, komitenin youtube kanalından takip edilebilir.

Neden İfade Verdi?

Cambridge Analytica adlı büyük veri şirketi, Donald Trump’ın 2016 yılındaki başkanlık kampanyası için Facebook’un 50 milyon kullanıcısının verilerini izinsiz kullandı. Eski bir Cambridge Analytica çalışanı olan Christopher Wylie’nin basına verdiği sansasyonel demeçlerle gün yüzüne çıkan skandal, Mark Zuckerberg’ü eleştiri oklarının hedefi haline getirdi. CNN’e yaptığı açıklamada üzgün olduğunu ve gereken neyse yapmaya hazır olduğunu dile getiren Zuckerberg, gerekirse senato önünde ifade verebileceğini dile getirmişti. ABD senatosu, usülsüzlük sezdiği durumlarda, konunun aydınlatılması üzerine ABD Başkanı dahil olmak üzere herkesi halka açık bir şekilde sorgulama hakkına sahip. Adalet Komitesi ve Ticaret, Bilim, Ulaşım Komitesinin ortak düzenlediği “Facebook, Sosyal Medya Gizliliği, Veri Kullanımı ve Suistimali” adlı oturumda 44 senatörün sorularını cevaplayan Zuckerberg, suçlamalar karşısında kendisini aklamaya çalıştı.

Neler Yaşandı?

Siyasetçiler, gazeteciler, fotoğrafçılar ve bazı protestocularla dolu bir odada, Zuckerberg ilk olarak Facebook’un veri gizliliği sorunlarını gidermek ve kullanıcı verilerinin kötüye kullanımları önlemek için aldıkları önlemleri anlatan önceden hazırladığı bir ifadeyi okudu. Ardından senatörlerin sorularını cevaplamaya başlayan Zuckerberg, California senatörü Kamala Harris’in “Cambridge Analytica’nın verileri kullanması konusunda Facebook’un bilgi saklayıp saklamadığını” sorması üzerine zor anlar yaşadı. “Cambridge Analytica 2015’te verileri sildiğini söylediğinde bu durumun kapanmış olduğunu zannettik” diyen Zuckerberg, Cambridge Analytica’nın sözüne güvenmekle ve durumu ilgili hükümet mercilerine bildirmemekle hata ettiklerini söyledi.

ABD’de halihazırda süren bir davada, 13 Rus vatandaşı ve 3 Rus şirketi Cumhuriyetçi aday Donald Trump lehine sosyal medya propagandası yaparak başkanlık seçimlerine müdahale etmekle suçlanıyor. Bahsi geçen Rus vatandaşlarının verdiği reklamlardan bazıları Facebook’taydı. Vermont senatörü Patrick Leahy’nin konuyla ilgili sorduğu bir sorduğu soru üzerine Zuckerberg, Facebook’un ABD başkanlık seçimlerinde Rus müdahalesine yönelik yürütülen soruşturmada da iş birliğine gideceğini belirtti.

İfade esnasında sık sık Facebook’un çalışma sistemi hakkında derinlemesine bilgi sahibi olmayan senatörlere uzun açıklamalar yapan Zuckerberg, Facebook’un kullanıcı verilerini reklam verenler ile paylaşmadığı veya satmadığını birkaç kez söylemek zorunda kaldı ( Facebook bunun yerine, reklam verenlerin Facebook’ta yaş, cinsiyet, eğitim durumu vb. gibi kriterlere göre hedeflemek istedikleri kullanıcıları seçmelerine izin veriyor). Ayrıca Facebook’un yapay zeka ile ilgili çalışmalarına değinen Zuckerberg, uygunsuz içeriği otomatik olarak siteden kaldıracak algoritmaların 5-10 yıl içinde faaliyete geçeceğini belirtti.

Kaynak: MIT Technology Review, İndependent

Posted by Özge Uçar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir