Mars Çeviri Kulaklıkları, ‘En İyi İnovasyon Ödülü’nü Aldı

Line ve Naver şirketleri tarafından geliştirilen kablosuz çeviri kulaklığı Mars, New York’ta düzenlenen CES 2018 İnovasyon Ödülleri’nde ‘En İyi İnovasyon Ödülü’nü almayı başardı.

Geçtiğimiz bir yıl içinde her yerde ortaya çıkmaya başlayan çeviri teknolojili kulaklıklar, bir endüstrinin evrimleşeceğinin sinyalini veriyordu.

Kulaklıklar artık sadece müzik dinleme özelliğinden öteye geçiyor. Eğer sahip olduğu teknoloji yeteri kadar iyiyse, farklı kültürleri bir araya getirmek için köprü görevi görebilir, insanları ortak değerler paydasında bir araya getirebilir.

Mesajlaşma uygulaması Line ve Güney Kore’de internet sağlayıcısı alanında lider şirket olan Naver’ın ortak çalışmaları sonucunda ortaya çıkardığı, yeni bluetooth özellikli kablosuz kulaklık Mars, tam olarak bu misyonu yerine getirmek üzere üretildi.

Gerçek zamanlı olarak 10 farklı dilde, kulaktan kulağa çeviri imkânı sunan Mars’ın, her kişinin tek bir kulaklık takmasını sağlayan tasarımı (çift kulaklık ihtiyacına karşı olarak) onu benzerlerinden farklı kılıyor.

Mars’ın içindeki mikrofonlar (Line kesin bir açıklama yapmasa da ‘kemikten ses iletimi’ teknolojisinin kullanıldığı düşünülüyor) kullanıcıların telefon görüşmelerini, yüksek sesli ortamlarda bile rahatlıkla yapabilmelerini sağlayan otomatik çevre gürültüsü engelleme özelliğine sahip. Şu an için çeviride desteklenen diller ise şunlar: İngilizce, Korece, Mandarin, Japonca, İspanyolca, Fransızca, Vietnamca, Taylandça ve Endonezce.

En İyi İnovasyon Ödülü

Her yıl düzenlenen ve dünyanın en büyük tüketici teknolojileri fuarı olan CES 2018 kapsamında düzenlenen İnovasyon Ödülleri’nde Mars kulaklıkları, ‘En İyi İnovasyon Ödülü’ne layık görüldü.

2018 yılı başında piyasaya sürülmesi planlanan Mars; Siri, Alexa ve Google asistanlarını örnek alan bir yapay zekâyı destekliyor.

Çevirinin yanı sıra Mars kullanıcılarına, sesli komut yoluyla; çeşitli kaynaklardan müzik akışı alabilme, hava tahminini kontrol etme, nesnelerin interneti (IoT) teknolojisiyle donatılmış cihazlarını kontrol etme gibi imkânlar sunuyor.

Kaynak: Digital Trends

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir