Michio Kaku’ya Göre 20 Yıl Sonra Duvarlarla Konuşacağız

Dubai’de düzenlenen Dünya Hükümet Zirvesi’nde konuşan ünlü fütürist Michio Kaku, “değişim” üzerine yaptığı konuşmada 20 yıl sonra dünyanın nasıl bir yer olacağını anlattı.

Günümüzde, her yeni gün beraberinde yapay zeka, uzay yolculuğu ya da hayatın yapıtaşı olan DNA konularında devrimsel nitelikte yenilikler getiriyor. bu yenilikler ilham verici olmasına karşın bilim ve teknolojideki hızlı ilerleyiş kimi zaman biraz tedirgin edici olabiliyor. Dubai’de düzenlenen Dünya Hükümet Zirvesi’nde konuşan Michio Kaku kişinin protein yapısını teşhis edebilen tuvaletlerden, akıllı duvarlara kadar, yarının dünyası hakkında şaşırtıcı derecede güzel (ve biraz komik) bir resim çiziyor.

Dünya 2.0

Kaku, yıllar geçtikçe günlük konuşmada kullandığımız sözcüklerin de teknolojik gelişmelere ayak uydurarak bir tür evrim yaşayacağını belirtiyor. Örneğin; Michio Kaku’ya göre gelecekte “bilgisayar” sözcüğü günlük konuşma dilimizden silinmiş olacak. Bu ileride bilgisayarların hayatımızdan silinmiş olacağı anlamına gelmiyor. Tam aksine, gelecekte, vücudumuz dahil her şey bilgisayara dönüşmüş olacağı için bilgisayar hakkında spesifik bir tanım yapma gerekliliği ortadan kalkmış olacak.

3 boyutlu yazıcıların hayatımızı nasıl değiştireceğini anlatan Kaku “Yeni bir dünya hakkında konuşuyoruz. Eğer hayal edebiliyorsan, yaratabilirsin” diyor ve 3 boyutlu yazıcılarla yakın zamanda kendi özel üretim kıyafetlerimizi, takılarımızı ve ayakkabılarımızı üretebilmemizin mümkün olduğunu ifade ediyor.

 

“Gelecekte Akıllı Duvar Kağıtları ile Konuşacağız”

Evet, yanlış duymadınız. Kaku’ya göre ileride, evimizin duvarları aynı zamanda akıllı telefon, dizüstü bilgisayar ve TV ekranlarımız olacak. Geliştirilecek akıllı duvar kağıtları, tıpkı bilgisayarların yaptığı gibi bize istediğimiz bilgileri gösterecek, akıllı duvarlara soru soracak ve onlardan yanıt işiteceğiz.

 

Kontakt Lensler Çeviri Yapacak

Tabii ki teknoloji aynı zamanda uzaktaki insanlarla bağlantı kurmamızı da kolaylaştıracak. Günümüzde, ilerleyen teknolojinin düşünce ve fikirlerimizi daha önce hiç olmadığı kadar değiştirme gücüne sahip olduğunu belirten Kaku, “İnsanlarla herhangi bir dilde iletişim kurabileceksiniz çünkü kontakt lensleriniz konuşmayı çevirecek” diyor.

 

Bize Gelecekte Ne Olacak?

Gelecekte yaşlanma süreci üzerinde kontrol sahibi olabileceğini öngören Kaku’ya göre: “Yapay zeka kullanarak yaşlı ve genç insanlardan aldığımız milyonlarca genomu birbiriyle karşılaştırarak yaşlanmanın tam olarak nerede başladığını çözeceğiz ve sonra onu yok edeceğiz.”

Kaynak : Futurism

Posted by Özge Uçar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir