Microsoft ve Telefonica Blockchain İnovasyonu İçin Çalışacak

İspanya’nın en büyük çok uluslu telekomünikasyon şirketi Telefonica, 25 Şubat’ta Barselona’da devam eden Dünya Mobil Kongresi’nde Microsoft ile yeni bir anlaşma yaptı. Basın bülteniyle duyurulan anlaşmaya göre iki şirket blockchain ve yapay zeka (AI) kullanarak dijital inovasyonu genişletmeye çalışacak.

Şifrelenmiş işlem takibi sağlayan veri kayıt sistemi olan blockchain (blok zinciri) ile ilgili birçok ortaklığa imza atan Telefonica, şimdi de telekom endüstrisi için yeni hizmetler geliştirmek üzere Microsoft’un Azure bulut hizmetlerini kullanacak. Anlaşmayla ilgili Microsoft CEO’su Satya Nadella, dünyadaki milyonlarca Telefonica müşterisine yeni deneyimler kazandırmak ve Telefonica ağının geleceğini şekillendirmek için, Azure ve Azure AI’nın gücünü kullanacaklarını belirtti. İki şirket müşteri odaklı teknolojik gelişmeleri ilerletmeyi hedefliyor.

Telefonica Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Jose Maria Alvarez-Pallete ise AI teknolojisinin ve veri kullanımının sağlam etik ilkelere dayanması ve insanların dijital yaşamlarını kontrol etmeleri konusunda güçlendirilmesi inancında olduklarını vurguladı.

Kaynak: Cointelegraph

Posted by Ceren Demir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir