Kulağa Doğrudan Ses İletmek İçin Lazer Teknolojisi Kullanıldı

MIT’deki bilim insanları, insanların kulağına doğrudan ses iletimini sağlayacak bir çalışma gerçekleştirdi. Lazer ışınlarıyla yapılan çalışmaya göre, artık uzaklardan gelecek sesleri duymak mümkün olacak.

Arkadaşlarınızla otururken, kulağınıza birden evden büyük çocuğunuzun sesi geliyor ve sizi küçük çocuğunuzla ilgili acil bir durum için eve çağırıyor. Çünkü bir lazer ışını kulağınızdaki su moleküllerini harekete geçirdi ve size evden bir ses iletti.

Bizler sesleri frekans (titreşimin sıklığı) ve şiddete sahip ses dalgaları ile kulağımızda yaratılan titreşimin (rezonansın) beyin tarafından algılanmasıyla duyuyoruz. Şimdi tüm bu işlemler lazerle gerçekleştiriliyor. Araştırmacılar, lazer tarama tekniğini kullanarak 60 desibelde (ses şiddeti) 2.5 metreden daha uzak bir kişiye sesin iletebildiğini gösterdi. Sistemin daha uzun mesafelere kolayca ölçeklendirilebileceğine inanıyorlar. Ayrıca, lazerin süpürülmesini gerektirmeyen geleneksel bir fotoakustik yöntemi test ettiler ve lazer ışınının gücünü değiştirerek sesli mesajı kodladılar.

Bu araştırma, ses dalgalarını lazer kullanarak ileten ilk yöntem değil ancak en kaliteli sonucu verdiği görülüyor. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü araştırmacısı Charles M. Wynn bir basın açıklamasında, “Sistemimiz bir bilgiyi doğrudan birinin kulağına ışınlamak için kullanılabilir.” dedi.

Kaynak: Futurism

Posted by Ceren Demir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir