‘Muse’ İle Araç İçi Müzik Keyfinde Yeni Bir Dönem

CES 2018 kapsamında katılımcılarla buluşan ‘Muse’, özel ses tanıma teknolojisine sahip bu cihaz sadece “oynat, duraklat ve atla” komutlarına değil, herhangi bir programda bulunan listenize erişerek onu çalmanıza yardım olanak sunuyor.

‘Amazon.com’un ticari firması ‘Alexa’nın, ‘Speak Music’ serisine ait ‘Muse’, sıradan bir araç içi gadget gibi görünse de; bluetooth teknolojisi ile araçtaki dijital ekrana entegre edilerek, USB kablo takılarak veya daha küçük bir bağlantı kablosu kullanılarak araca bağlanıyor. Ayrıca, sesinizi komuta çeviren teknolojisi; çok daha karmaşık olan komutları bile rahatça algılayabilmesini sağlıyor. Bu özelliği sayesinde, Google Assistant ve Siri gibi yardımcılardan sıyrılıyor. Bunu örneklendirecek olursak: “Spotify’da bulunan ‘Death Metal’ çalma listemi indir ve çal” dediğinizde, listenizi indirip size çalmaya başlayacak.


‘Oreo’ boyutunda, sizinle koordine olan bir cihazdan bahsediyoruz
‘Muse’, bir adet ‘Oreo Bisküvi’ ile neredeyse aynı boyutta. Cihaz iki bileşenden oluşuyor; sesinizi algılamak için ‘mikrofon’ ve telefonunuzla bağlantı kurmanızı sağlayacak ‘bluetooth’. ‘Muse’un telefon uygulaması ile kolay bir şekilde araç içi bağlantı kurmanız mümkün olacak.
Alexa’nın ‘Speak Music’ adıyla piyasaya çıkan bu serisi, sadece araç içi aksesuarlar tasarlamıyor. Aslında araç içi aksesuar üreticisi bile sayılmaz (en azından şu ana kadar). Şirket; kulaklık gibi çok sıradan cihazları,  özelleştiriyor. Alexa, araç içi sürüş konforunu arttıran teknolojileri ile sektördeki diğer firmaların arasındaki boşluğu kapatmak için ‘Muse’u kullanıyor.

‘Amazon.com’ un anlaşmalı şirketleri ile uyumlu bir cihaz olacak
‘Muse’, Alexa’nın bir ürünü olduğundan dolayı; çoğunlukla “Amazon ve onun tercih ettiği iş ortaklarının (IHeartRadio ve TuneIn gibi … Spotify uyumluluğu “geliyor”) podcast ve çalma listelerine” erişim sağlayacak gibi görünüyor .


Eve varmadan evinizi sıcacık bir hale getirebilirsiniz
‘Qualcomm’ çipiyle güçlendirilen cihaz, ‘Muse’u; kullanıcının ses tonunu, komuta çeviren bir teknoloji ile birleştiriyor. Bu sayede ’Muse’ ile yaptığınız işlemler müzikle sınırlandırılmamış olacak. Cihazınıza; “yapılacaklar listesi yaptırıp, siz eve gelmeden evin ısınması için kombiyi açmasını söylemeye, hatta kelime oyunları oynamaya” varıncaya kadar birçok şeyi konuşarak yaptırabileceksiniz.

Kaynak: Mashable

Posted by Burcu Üner

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir