Nectome Adlı Şirket Beyninizi Buluta Yüklemek İstiyor — Ama Bunun İçin Önce Sizi Öldürmesi Gerek

Amerika merkezli bir girişim kullanıcıların beyin hücrelerini önce dondurup sonra buluta aktararak “dijital klonlar” yaratmak istiyor.

İnsanlık ilk çağlardan bu yana ebedi yaşam peşinde ölümsüzlüğün sırrını keşfetmeye çalıştı. Son yıllarda sinirbilim ve internet teknolojilerinde yaşanan devrim, bilim insanlarına ölümden sonra bir tür “dijital yaşam” olup olmayabileceğini sorgulatıyor.  2016 yılında MIT’li iki araştırmacı tarafından kurulan Nectome adlı girişim, “vitrifikasyon” adlı yöntemle beyin hücrelerini dondurup buluta aktararak zihninize sonsuz bir varlık kazandırmayı hedefliyor.

Silikon Vadisi’nin tanınmış girişimcilerinden Sam Altman, Nectome’a 10 bin dolar ön ödeme yaparak programa katılan 25 kişiden biri oldu. Altman, MIT Technology Review’a verdiği demeçte “Beynimin buluta yükleneceğini düşünüyorum” dedi. Ne var ki, katılımcıların beklentisinin gerçekleştirebilmesi için Nectome’un çözmesi gereken sorunlar var:

Vitrifikasyon İşlemi Bir Nevi Ötanazi

Nectome’un beyin hücrelerinin ölümün ardından canlılığını muhafaza etmesini sağlayacak vitrifikasyon işlemi yeni keşfedilmiş bir yöntem sayılmaz. Günümüzde tüp bebek tedavisinde kullanılan vitrifikasyon, basit olarak; biyolojik ortamdaki suyu ileri derecede hızlı soğutarak kristal oluşumunu engelleyip hücrelerin camsı bir katılıkta yeniden aktifleştirilmek üzere dondurulmasını sağlıyor. Fakat vitrifikasyon ile beyin hücrelerinin etkili bir şekilde dondurulmasını istiyorsak, işlemin ölüm anında gerçekleştirilmesi gerek. Ya da şöyle ifade edebiliriz: Vitrifikasyonun işe yaramasını istiyorsanız ölüm sebebiniz vitrifikasyon olmak zorunda. Bu haliyle, kişinin kendi iradesiyle öldürülmeye izin verdiği “ötanazi” uygulaması sınıfına giren Nectome’un beyin dondurma işlemi, mevcut yasalar sebebiyle ABD’de 2021 yılından önce uygulanabilir gözükmüyor.

Beyin Hücrelerinin Buluta Nasıl Aktarılacağı Şimdilik Belirsiz

Nectome, gerekli yasal düzenlemeleri aşıp, insanlara henüz yaşarken beynini dondurmayı kabul ettirmeyi başarsa bile beyni başarılı bir şekilde dondurduktan sonra buluta yükleyebilmek için kayda değer bir yöntem henüz keşfedebilmiş değil. 2024 yılı civarlarında bir “biyolojik sinir ağı” simülasyonu ortaya çıkarmayı iddia eden girişimin, buluta yüklenen beynin dış dünyayla etkileşime girme kabiliyetine yönelikse henüz planladığı bir tarih bulunmuyor.

Kaynak: The Guardian 

Posted by Özge Uçar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir