Nefret Söylemine Yapay Zekâyla Savaş Açılacak

 

Online olarak yapılan nefret söylemlerinin, gerçek yaşamda yapılanlardan çok daha yaygın hale gelmesine yeni bir çözüm sunuldu: Yapay zekâ (AI). Sosyal medyada dolaşan nefret söylemlerini durdurmak insanlar için neredeyse imkânsızken, gerçekleştirilen yeni bir çalışmayla yapay zekânın bu konuda umut vadettiği ortaya çıkartıldı.

Nefrete Karşı AI

Bir bilgisayar ekranının arkasında kötü olmak oldukça kolaydır. İnsanlar da bunun arkasına sığınarak en kırıcı sözlerini rahatça klavyelerine dökebiliyorlar.

Sosyal paylaşım siteleri sorunu kontrol altına almak için çalışmalar gerçekleştirdi fakat yeterince iyi değildi. Nefret söylemini rapor edebiliyor olsanız da her suçluyu, özel görüşmelerde ya da halka açık forumlarda yayınlanan her söylemin akışını izlemek fiziksel olarak imkânsız. Tabii bir insan için…

Haji Mohammad Saleem ve Kanada Montreal’deki McGill Üniversitesi’nden meslektaşları nefret dolu toplumların üyelerinin nasıl konuştuklarını öğrenen bir AI geliştirdi.

Makine öğrenimi algoritmaları, 2006 ve 2016 yılları arasında Reddit’teki en aktif destek ve istismar gruplarındaki veri dökümlerini ve diğer web sitelerinde yayımlanan mesajları kullanarak eğitildi. Kötü muamele gören üç grup üzerinde yoğunlaşıldı: Afrikalı Amerikalılar, aşırı kilolu kişiler ve kadınlar.

Algoritma, sadece bir anahtar kelimeye dayandığında kolayca kaybolabilen alt metinleri yakalamayı başardı ve anahtar kelime yönteminden çok daha doğru sonuçlar ortaya çıkardı.

Kaynak: Futurism

 

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir