Norveç, Geleceğin “Sürdürülebilir” Şehrini İnşa Edecek

Norveç çok yakında dünyanın en “fütüristik” şehrine ev sahipliği yapabilir. Oslo Havalimanı’nın yanına kurulması düşünülen yeni şehir, yeşil teknolojileri kullanacak ve kendi yenilenebilir enerjisini üretecek.

Değişim ve gelişimin devamlılığını sağlamak amacıyla sosyo-ekonomik çıkarların çevre ile ilgili kaygılarla uyumlu hale getirilmesini amaçlayan şehir planlamacılar, Oslo’da sürdürülebilir bir yerleşim yeri inşa etmek için harekete geçti. Adını yanına kurulduğu havalimanından alacak olan Oslo Havalimanı Şehri (OAC), Norveç’in başkenti Oslo’ya gelenlere “yeşil” bir karşılama sunacak. Projenin sahipleri olan Haptic Architecs ve Nordic Office of Architecture adlı Norveçli iki mimarlık şirketi, tasarlanacak yeni “fütüristik” şehir hakkında bazı bilgiler verdi:

  • Şehir yürümeye elverişli şekilde tasarlanacak. Böylece çoğu yere yürüyerek gitme imkanı bulan şehir sakinleri herhangi bir ulaşım aracı almak zorunda kalmayacak.
  • Şehir merkezine araba ile girilemeyecek. Şehir merkezi dışındaki alanlarda ise sadece elektrikli arabalar olacak.
  • Şehirde sürücüsüz arabalar, otomatik aydınlatma, “akıllı” atık ve güvenlik teknolojileri kullanılacak.
  • Şehir sadece kendi ürettiği yenilenebilir enerjiyi kullanacak.
  • Şehirde üretilen fazla enerji havalimanının enerji ihtiyacını karşılamak için kullanılacak.

Oslo Havalimanı Şehri’nin inşaatına önümüzdeki yıl başlanacak ve inşaatın 2022 yılında tamamlanması bekleniyor. Kendilerine iddialı bir zaman çizelgesi koyan şehir planlamacılarının projeyi 2022 yılına yetişip yetiştiremeyeceği net değil. Fakat ülkenin sürdürülebilirliğe olan kuvvetli bağılığı, OAC ve onun gibi şehirlerin er ya da geç Norveç’te hayata geçirileceğini gösteriyor.

Kaynak: Futurism

Posted by Özge Uçar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir