Ormanların Yeni Koruyucusu Yapay Zekâ Olacak

Rainforest Connection isimli kâr amacı gütmeyen bir topluluk, Google tarafından geliştirilen yapay zekâ destekli sensörler yardımıyla yağmur ormanlarını yok olmaktan kurtarmayı hedefliyor.

Birleşmiş Milletler’e göre, yok olan tropikal ormanların yüzde 90’ına insanlar sebep oluyor. Hal böyleyken, ormanların tam olarak neresinde ve ne zaman büyük bir risk söz konusu olduğunun bilinmesi oldukça zorlaşıyor. San Francisco merkezli Rainforest Connection, bu sorunun makine öğrenimi yardımıyla çözülebileceğine inanıyor.

Bir grup mühendis ve uygulama geliştiricisi, “muhafız” olarak adlandırılan sensörler geliştirdiler. Ormanın muhtelif yerlerine gizlenen bu sensörler, ormandaki bütün sesleri kaydederek bunu bulut tabanlı bir sunucuya aktarıyor. Google tarafından geliştirilen TensorFlow isimli yapay zekâ ise bu kayıtlardaki sesleri gerçek zamanlı olarak dinliyor ve orman seslerini, testere veya kütük kamyonu sesi gibi şüpheli seslerden ayırt edebiliyor. Böylece ormanın neresinin tehlike altında olduğunu gerçek zamanlı olarak takip etmek mümkün hale geliyor.

Kaynak: Futurism

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir