Paypal Mafyası ile Tanışın: Dünyanın Kaderini Değiştiren 14 Girişimci

90’larda bir grup tutkulu ve zeki adam, Paypal adındaki bir girişimde bir araya geldi. Kısa süre içerisinde Paypal’i büyüterek rekor bir değere satan bu insanlar, elde ettikleri parayla hayatımızı değiştiren girişimleri hayata geçirdiler ya da onlara yatırım yaptılar. Grup, vadideki bağlantıları ve etki güçlerinin neticesinde “Paypal mafyası” olarak isimlendirildi. Peki kimdir bu Paypal kurucuları? Onları girişimcilik dünyasında bu kadar etkili kılan ne? Haberimizde Paypal Mafyasının üyelerini yakından inceledik.

1998 yılında Peter Thiel ve Max Levchin tarafından tarafından temeli atılan alternatif ödeme sistemi Paypal, 2000 yılında Elon Musk’ın X.com adlı şirketi ile birleşti ve aynı yıl 1 milyon kullanıcıya ulaştı. Silikon Vadisi’nin başarılı mühendis ve pazarlamacılarını kadrosunda toplayan Paypal, 2002 yılında eBay tarafından -o dönem için rekor bir ücret olan- 1,5 milyar dolara satın alındıktan sonra 14 kişilik Paypal ekibi kendilerini bir anda milyoner olarak buldu. Her biri elde ettiği sermayeyi doğru zamanda doğru girişimde kullandı ve Paypal’in A Takımı; Tesla, SpaceX, Youtube, Linkedin, Palantir, Slide gibi girişimlerin ve 500 Startups, Sequoia Capital gibi erken dönemde Google, Facebook, Whatsapp gibi girişimlere yatırım yapmış fonların kurucuları ya da ortakları oldu.

Fotoğrafta yer alan numaralandırmaya göre, işte “Paypal Mafyası”nın üyeleri:

1. Jawed Karim

Chad Hurley ve Steve Chen ile birlikte 2005 yılında Youtube’u kurdu. Kasım 2006’da Youtube’un 1,6 milyar dolar karşılığında Google’a satılmasının ardından, Karim Paypal’in erken dönem yatırımcıları Keith Rabols ve Kevin Hartz’ yanına alarak üniversite öğrencilerinin iş fikirlerini geliştirmelerine yardımcı olan yatırım fonu Youniversity Ventures’ın başına geçti. Serveti yaklaşık 140 milyon dolar.

2. Jeremy Stoppelman

Paypal’in ardından 2004 yılında okul arkadaşı Russell Simons ile Yelp’i kurdu. Kullanıcılara lokasyon bazlı rehberlik hizmeti veren Yelp’in yıllık geliri 700 milyon doların üzerinde. Hala Yelp’in CEO’su olarak görev yapan Stoppelman’ın net servetinin 111 ile 222 milyon dolar arasında olduğu tahmin ediliyor.

3. Andrew McCormack

Peter Thiel ile hedge fon şirketi Clarium Capital’ı kurdu. Bir dönem San Francisco’da restoran zinciri de işleten McCormack, şu anda Valar Ventures’da ortak olarak bulunuyor. Serveti bilinmiyor.

4 Premal Shah

PayPal’den sonra kariyerine sosyal girişimci olarak devam eden Shah, Matt Flannery ve eski karısı Jessica Jackeleykar ile 2005’te mikrofinans girişimi Kiva’yı kurdu. 70’ten fazla ülkede girişimci ve öğrencilere internet üzerinden para gönderme imkanı sunan Kiva, günümüze kadar toplam 27,4 milyon dolar bağış topladı. Serveti bilinmiyor.

5.  Luke Nosek

2005 yılında, Paypal’den arkadaşları Peter Thiel ve Ken Howery ile birlikte risk sermayesi fonu Founders Found’ı kurdu. Serveti bilinmiyor.

6.  Ken Howery

Paypal’in eBay’a satılmasının ardından eBay’da Kurumsal Gelişme Direktörü olarak çalıştı. Daha sonrasında risk sermayesi fonu Clarium Capital’da bir süre ortak olarak bulunan Howery, 2005 yılında Peter Thiel ve Luke Nosek ile birlikte Founders Found’ı kurdu. 2012 yılında kurulan çevrimiçi öğrenme platformu Popexpert’in ortağı olan Howery’nin serveti bilinmiyor.

7. David Sacks

Paypal’den sonra Room 9 Entertainment adlı yapım şirketini kurarak Hollywood’da faaliyet gösteren Sacks, 2008 yılında organizasyonlar içinde özel iletişim için kullanılan kurumsal sosyal ağ hizmeti Yammer’ı kurdu. 2012’de Microsoft tarafından satın alınan Yammer’ın hala CEO koltuğunda oturan Sacks, aynı zamanda bir genetik test girişimi olan Geni’nin sahibi. Sacks da servetini kamuoyu ile paylaşmayanlar arasında.

8. Peter Thiel

Paypal’in %3.7 hissesine sahip olan Thiel, eBay satışının ardından yaklaşık 55 milyon dolar kazandı. Bu para ile önce risk sermayesi fonu Clarium Capital’ı kuran Thiel, erken girişim aşamasında Facebook’a yaptığı 500.000 dolarlık yatırım ile eşine zor rastlanır bir fırsat yakaladı ve Facebook’un büyümesinin ardından satın aldığı hisseleri 1 milyon doların üzerinde bir rakama sattı. Hala risk sermayesi fonu Founders Found’ı yöneten Thiel, 2.2 milyar dolarlık servetin sahibi.

9. Keith Rabois

Paypal’in ardından sırasıyla Linkedin, Slide ve Square’de çalışan Rabois, şimdilerde Khosla Ventures adındaki bir risk sermayesi fonunu yönetiyor ve Yelp ile Xoom’un yönetim kurullarında yer alıyor. Rabois’un serveti 1 milyar dolar.

10. Reid Hoffman

Onun için Silikon Vadisi’nde “en çok bağlantıya sahip” olan adam desek yanlış olmaz sanırım. Paypal’den ayrıldıktan sonra, online CV oluşturma platformu Linkedin’i kurdu. 200 farklı ülkeden 200 milyon kayıtlı kullanıcıya ulaşan LinkedIn, 13 Haziran 2016‘da Microsoft tarafından 26.2 milyar dolara satın alındı. Aralarında Facebook, Flickr ve Digg’in bulunduğu 80’den fazla girişimin melek yatırımcısı olan Hoffman’ın toplam serveti 3.9 milyar dolar.

11. Max Levchin

Paypal satışından elde ettiği 34 milyon dolar ile 2005 yılında Slide’ı kuran Levchin, bu şirketi de 2010’da Google’a sattı. Daha sonra Yelp, Evernote ve Affirm’de görev alan Max Levchin’in serveti 300 milyon dolar.

12. Roelof Botha

Üstün teknoloji yatırımcılarını belirleyen Forbes Midas Listesinde her yıl düzenli olarak yer alan Botha, yatırım faaliyetlerini Google, Youtube, Whatsapp ve Facebook gibi şirketlere yaptığı erken yatırımlarla bilinen prestijli risk sermayesi fonu Sequoia Capital’de gerçekleştiyor. Aynı zamanda Jawbone, Evernote, Tumblr ve Xoom gibi 13 şirketin yönetim kurullarında yer alan Botha’nın serveti bilinmiyor.

13. Russel Simmons

Paypal’den sonra Jeremy Stoppelman ile Yelp’i kurdu. 2010 yılına kadar şirketin CTO’su olarak görev yapan Simmons, 2010 yılında Yelp’deki sorumluluklarını azaltarak şirkete danışman vasfında hizmet vermeye başladı. 2012 yılında online yabancı dil öğrenme platformu Learnirvana’yı kurdu. Serveti bilinmiyor.

14. Elon Musk*

Paypal’den kazandığı parayla Haziran 2002’de CEO ve CTO olarak görev yaptığı Space Exploration Technologies’i (SpaceX) başlatan Musk, Mayıs 2012 yılında SpaceX’in Uluslararası Uzay İstasyonuna yerleştirilen ilk ticari araç olmasını sağladı. 2008 yılında elektrikli otomobil firması Tesla Motors’un liderliğini üstlendi. Yeni nesil ulaşım projesi Hyperloop ve SolarPanels projeleriyle dikkat çeken Musk, 9.7 milyar dolarlık servetin sahibi.

*Elon Musk Paypal ekibinin verdiği bu pozda yer almıyor.

Kaynak: Telegraph , Crunchbase

 

 

 

 

 

 

 

Posted by Özge Uçar

  1. Rich marksin 08/01/2019 at 14:59

    Şimdi şöyle bir şey var Paypalın fikri x.com ile Elon Musk’tan çıktı ve sonra Peter’ın ekibi bunu kopyaladı sonra birleşerek birbirlerinin açıklarını kapattılar sonra şirket içi anlaşmazliklardan dolayi Elon’ı ceoluktan aldılar ..

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir