PwC Uzmanlarından İş Stratejilerini Şekillendirecek 8 Yapay Zeka Öngörüsü

Denetim, danışmanlık ve vergi hizmetleri alanında hizmet sunan bir şirket olan PwC’dan  uzmanlar, yapay zeka konusunda gerçekleşebileceğini öngördükleri trendleri derledi. 8 farklı başlık altında incelenen öngörüler; iş dünyası, kamu ve toplumun geneli için önemli çıkarımlar yapabilme imkanı sunmakla kalmayıp, yapay zekanın gelecekteki yerinin ve öneminin de vurgusunu yapıyor.

Yapay Zekaya Dair 8 Öngörü;

1. Yapay Zeka İşlerden Önce İşverenleri Etkileyecek

Ortalama bir şirketin yapay zekanın taleplerine henüz hazır olmadığını öne süren uzmanlar, yapay zekanın etkili çalışması için farklı disiplinlerden verileri ve ekipleri bir araya getirmek gerektiğini; ancak günümüzde şirketlerin çalışma sistemlerinin böyle işlemediğini ortaya koyuyor. Bu bağlamda uzmanlar, yapay zekadan etkilenen işletmelerin küçük bir kısmının çalışanlarına temel yapay zeka becerilerini kazandırmak için çalışmaya başladığını belirtiyor.

2. Yapay Zeka Gerçeğe Dönüşüyor ve İşe Başlıyor

Uzmanlara göre, günlük uygulamalarda kullanılmaya başlanmasıyla hayatımıza sessiz bir giriş yapan yapay zeka, insanların iş yoğunluğunu azaltacak ve daha iyi stratejik kararlar almalarına katkı sağlayacak. Böylece, çalışanlar eskisinden daha etkin çalışacak.

3. Yapay Zeka Verilerle İlgili En Önemli Soruya Cevap Verecek

Uzmanlar, “yatırımın getirisi ne kadar?” sorusuna yanıt olarak; yapay zekanın, verileri farklı şekilde kullanmaya yönelik örnekler sunduğunu ve yeni araçlarla bu yöndeki girişimleri eskisinden daha uygun fiyatlı hale getirdiğini belirtiyor.

4. Yapay Zeka Yetenek Yarışında Teknik Uzmanlar Değil, Alan Uzmanları Belirleyici Olacak

Uzmanlar, yapay zekanın bilgisayar laboratuvarlarından çıkıp günlük iş süreçlerine dahil olmaya başlayacağını belirterek, yapay zeka uzmanlarının bilgisayar uzmanlarından daha da önemli hale geleceğini ifade ediyor. Bu anlamda, birçok alan uzmanının buna göre becerilerini geliştirmeleri gerekeceği, öngörülerin arasında yer alıyor.

5. Siber Saldırılar, Yapay Zekadan Dolayı Güçlenen Siber Güvenlikle Birlikte Daha da Güçlenecek

Uzmanlar, kötü ve fidye yazılımlarının, küresel siber saldırıları koordine eden makine zekasının ve saldırıları özelleştirebilen ileri veri analitiğinin yaklaşmakta olduğunun uyarısını yapıyor. Bu bağlamda şirketlerin, yapay zekaya yapay zeka ile karşılık vermek zorunda kalacakları öngörülüyor.

6. Yapay Zekanın Kara Kutusunu Açmak Öncelik Haline Gelecek

“Kara kutuları” açarak yapay zekayı açıklanabilir hale getirme konusundaki baskının artacağını öngören uzmanlar, sonucunda maliyet ve performansın dengelenmesi gerektiğini de belirtiyor.

7. Ülkeler Yapay Zeka için Birbiriyle Yarışacak

Birçok devletin, yapay zekadan büyük katkı sağlamak için çalışmalar yaptığını dile getiren uzmanlar, Çin’in yapay zekayı ekonomik geleceği için önceliklendirdiğini ve bu alanda yaptığı çalışmaların meyve vermeye başladığını belirtiyor. Bu bağlamda, ABD’nin teknolojik üstünlüğünü kaybetme korkusuna kapılabileceği düşünülüyor.

8. Güvenilir Yapay Zeka için Baskı Yalnızca Teknoloji Şirketlerinin Üzerinde Değil

Özel hayatın gizliliğinin ihlali, algoritmik yanlılık, çevresel zarar, markalar için tehditler vb gibi yapay zekayla ilgili korkuların giderek çoğaldığını belirten uzmanlar, geliştirilecek prensiplerin şirketleri koruyabileceğini ve onları ekonomik fayda elde edecek pozisyona getirebileceğini öngörüyor.

Kaynak: PwC

 

 

 

 

Posted by Sevde Çakmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir