Renault-Nissan-Mitsubishi ve Google Yeni Nesil Araçlar Üretmek İçin Birlikte Çalışacak

Renault-Nissan- Mitsubishi üçlüsü 2017’de kurdukları ittifakın birinci yılında üretecekleri araçların medya sistemleri için Google ile anlaştı. 2021 yılında piyasaya sürülecek araçların medya sisteminin Google ürünlerini barındırması, kullanıcılara büyük kolaylık sağlayacak.

Google, otomotiv devleri Renault-Nissan-Mitsubishi ile ortaklığa gitti. Buna göre şirketin bağlı olduğu ana kuruluş Alphabet, dünya çapında üretimi yapılacak otomobillerin medya sistemlerine Google’ın tarayıcısını ekleyecek. Bununla birlikte, Google’ın yan ürünlerine de kontrol panelinden erişim sağlanabilecek. Yeni multimedya özellikli araçların, 2021 yılında satışa çıkması bekleniyor.

Otomotiv ortaklarının basın açıklamasında beraber çalışmayı istemelerinin en önemli nedenleri: müşterilerinin zaten Google ürünlerinden yararlanması, bu tür bir yazılım için başka bir partner ile anlaşmaya gerek duymaması ve Google’ın 2007 yılında yazılımını açık kaynaklı hale getirmesi. Alphabet’in asıl amacı ise müşterilerinin kendi ürünlerini her alanda rahatça kullanabilecekleri geniş bir ekosistem oluşturmak.

Taraflar, ortaklık hakkında daha fazla bilgi vermekten kaçındı. Google’ın araç sahiplerinin kişisel verilerine ulaşabileceği fakat bunun için öncelikle müşterinin uygulama iznini kabul etmesi gerektiği de diğer bilinenler arasında.

Kaynak: TechCrunch

Posted by Eda Balcı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir