Cyborg Gezegenine Beş Kala: Yeni Bir Robot Teknolojisiyle Kollarınız Yarım Ton Kaldırabilecek

Daha önce hiç yarım ton kaldırdınız mı? Yeni geliştirilen robotik kol Guardian GT sayesinde, hissedeceğiniz 2 kilogramlık bir baskıyla, bu süper kahraman gücüne sahip olabilirsiniz.

Elon Musk kısa bir süre önce, insanın gelişmesi ve hayatta kalması için makinelerle birleşmesi ve “cyborg” haline gelmesi gerektiğine dair bir açıklama yapmıştı.

Sarcos Robotics de bu düşünceden yola çıkarak, tek bir tanesi 230 kilogram (kg) kaldırabilen Guardian GT fütüristik robotik kollarını geliştirdi. Guardian GT size gerçek bir süper kahraman deneyimi yaşattığından emin olmak için kollarla yapılan her şeyi hissetmenizi de sağlıyor. Bu kolların, yetişkin bir insana paralel olacak şekilde tasarlanmış olması hem doğal bir his yaratıyor hem de kontrolünü kolaylaştırıyor.

Cyborg Gezegeni

Bilim insanları bilim kurgu filmlerinden yola çıkarak, insanların güçlerini ve yeteneklerini arttırmalarını sağlayacak pek çok çalışma yaptılar ve yapmaya devam ediyorlar. Yapay uzuvlar, internet bağlantılı gözler, görme engelliler için geliştirilen protez gözler, çipli çalışanlar… Kısaca, cyborg gezegeni olma yolunda emin adımlarla ilerliyor gibi görünüyoruz.

Kaynak: Futurism

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir