Robotlar 10 Yıl İçerisinde Öğretmenlerin Yerini Almaya Başlayabilir

Ünlü eğitim uzmanı Anthony Seldon; İngiliz Bilim Festivali’nde yaptığı konuşmada, robotların 2027’ye kadar öğretmenlerin yerini alacağını düşündüğünü belirtti.

Robotların, çok da uzun olmayan bir süre içerisinde, insanların çalıştığı pek çok alanda etkinliği ele geçirecekleri konusunda çok sayıda öngörü mevcut. İngiltere’de ‘Sir’ unvanlı eğitim uzmanı Anthony Seldon, eğitimin de bu alanlardan biri olacağına dair cesur bir iddiada bulundu.

Geleceğin Öğretmenleri

Her öğrenci farklı şekilde öğrenir ve iyi bir öğretmenin sınıftaki her çocuk için ayrı bir ders anlatım tekniği kullanması gerekir. Bazı öğrenciler, bu süreci engelleyen veya zorlaştıran davranışsal veya psikolojik sorunlara sahip olabilirler. Bazılarının ebeveynleri eğitimlerinde çok fazla yer almış ya da yeterince ilgilenmemiş olabilir. Dünyanın pek çok yerinde öğretmenler; bir yandan sıklıkla değişen müfredatın gerekliliklerini yerine getirmeye çalışırken, bir yandan da bu zorluklarla baş etmek zorunda kalıyorlar.

Yani kısaca; bütün beklentilerin karşılanabilmesi için öğretmenlerin “süper insan” güçlerine sahip olması gerekiyor. Seldon ise bu sorunun “yapay zekâ” ile çözüleceğini düşünüyor.

Bütün bu talepleri karşılayabilecek yapay zekâ geliştirebilmek oldukça zor; fakat başarılabilirse bu durum, eğitimdeki en yaygın ve sistemik sorunlarımızı çözebilecek mi?

Kaynak: WE Forum 

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir