Robotik Sistemler Fast Food Sektöründe Çalışan İşçilerin Yerini Alabilir

GV (Google Ventures) tarafından desteklenen Silikon Vadisi girişimi Creator, hamburger üretimini tam otomatik hale getirmek istiyor. Geliştirilen bilgisayar destekli mutfak ekipmanları ve sensörlerle saatte 130 hamburger üretebilen Creator, önümüzdeki günlerde San Francisco’da ilk restoranını açacak. 

2009 yılında, gelişmiş robot sistemleri kullanarak seri hamburger üretimi yapma hedefiyle yolan çıkan Creator (eski adıyla Momentum Machines) adlı girişim, önümüzdeki günlerde San Francisco’da ilk restoranını açmaya hazırlanıyor. Creator’ın tam otomatik hamburger makinesi, köfteleri taze çekilmiş kıymadan şekillendirip siparişe göre pişiriyor. Saatte 130 hamburger hazırlayabilen makine, aynı zamanda hamburger ekmeğini de kızartıp dilimliyor ve siparişe göre içine domates, soğan, turşu ekliyor. İşlem sonunda, hamburgerler taşıma bandında servise hazır hale geliyor.

Robotik Sistemler Fast Food Sektöründe Çalışan İşçilerin Yerini Alabilir

Çoğu robotik şirketi, ürünlerinin istihdam üzerindeki etkisinden bahsederken pembe bir tablo çizmeye özen gösterir. Creator’un CEO’su Alexandros Vardakastos ise şirketin amacını lafı dolandırmadan söylüyor: “Yaptığımız makinenin amacı çalışanları daha verimli hale getirmek değil, tamamen ortadan kaldırmak.” Şirketin tahminlerine göre ortalama bir fast-food restoranı, hamburger pişiren çalışanların maaşlarına yıllık ortalama 135.000 dolar harcıyor. Creator, kendi cihazlarının bir yılda maliyetlerini çıkaracağına inanıyor.

McDonald’s Restoranında İş Bulmak Harvard’a Girmekten Daha Zor

Diğer yandan, günümüzde fast-food zincirlerindeki asgari ücretli ve yarı zamanlı işler, dünya genelinde milyonlarca insana gelir imkanı sunuyor. Sadece McDonalds’ın dünya çapındaki 34.000 restoranında istihdam edilen kişi sayısı 1.8 milyon. Bu zamana kadar, düşük vasıflı işçiler ve ek gelir elde etmek isteyen öğrenciler daha iyi bir alternatifleri olmadığında son çare olarak fast-food restoranlarının kapısını çalıyordu. 2007 yılında dünya genelinde yaşanan ekonomik kriz ve ardından gelen büyük durgunluk dönemiyle birlikte fast food zincirlerindeki işler daha kıymetli hale geldi. 2011 yılında McDonald’s 50.000 yeni işçi alacağını duyurduğunda bir milyondan fazla başvuru oldu. Bu öyle bir oran ki McDonald’s’ta işe girme ihtimaliniz, Harvard’a kabul edilme ihtimalinizden istatistiksel olarak daha düşük. Ne var ki, Creator gibi girişimler, yakın zamanda fast-food restoranlarını tam otomatik hale getirerek bu restoranlarda insan işçilere duyulan gereksinimi tümden ortadan kaldırabilir.

Creator, Çalışanlarına Kitap Okumaları İçin Ek Ücret Veriyor

Creator’ın geliştirdiği makine, bundan önce geliştirilen otomatik şeflere kıyasla daha hatasız ve seri biçimde yemek pişirebiliyor. Fakat, restoranı idare edebilmek için hala insanların yardımına ihtiyacı var. Creator’ın önümüzdeki günlerde hizmet vermeye başlayacak yeni nesil restoranında, pişirme ve sunum işlerinden sorumlu 9 robotun yanında müşterilerle iletişimden sorumlu insan personeller yer alacak. Yaratıcılığın ve sosyal ilişkilerin otomatikleştirilemeyeceğine vurgu yapan CEO Alexandros Vardaskastos, çalışanlarının kişisel gelişimlerine katkı sunmak için çalışanlarının aylık maaşlarına ek olarak bir kitap bütçesi veriyor ve Coursera gibi online eğitim portallarından ücretsiz dersler almalarını sağlıyor. Vardaskastos, bu tür aktivitelerin uzun vadede işçilerin sosyal becerilerini ve yaratıcılıklarını besleyeceğine inanıyor.

Kaynak: Business Insider , Rise of the Robots

Posted by Özge Uçar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir