Robotlar Tarafından Bir Robot Müzesi Yapılıyor

Seul’de yapay zekâ ve robotik uygulamaları ile ilgili bilinirliği arttırmak için bir robot bilim müzesi yapılıyor. Yapımını büyük ölçüde robotların gerçekleştireceği müzenin inşaatına 2020 yılında başlanacak.  

Güney Kore’nin Seul şehrinde, halkın giderek yaygınlaşan robotik ve yapay zekâ (AI) uygulamaları hakkında bilgi sahibi olması amacıyla yaklaşık 750 metrekarelik bir alana robot bilim müzesi yapılıyor. Bu robot müzesini diğer robot müzelerinden ayıran faktör ise inşaatının da robotlar tarafından yapılacak olması. Projeyi gerçekleştirecek olan MAA (Melike Altınışık Architecture) firmasının kurucusu Melike Altınışık; gelişen teknolojiyle robotların bir ev inşaatının mühendisliğini yapabileceğini, hatta daha güvenli ve sistematik bir çalışma ortamı yarattıklarını söyledi.

İnsan müdahalesi de olacak müzenin inşaatında, işin büyük kısmı robotlar tarafından yapılacak. İnşaatta 3 farklı robot ekibi kullanılacak. İlk ekip; kalıplama, montaj, kaynak ve cila işlemleriyle müze binasının kavisli dış yapısını oluşturacak. İkinci ekip, çevre düzenlemesi için 3 boyutlu beton parçalar oluşturacak. Son ekip ise drone’lardan oluşuyor. Drone ekibi vasıtasıyla inşaatın denetlemesi yapılacak, müşteriler için görsel referanslar sunulacak ve şantiyedeki diğer robotların çalışmaları gözlemlenecek.

Kaynak: Digital Trends

Posted by Sonat Çakmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir