Salvador Dali Yapay Zeka Olarak Aramızda

Sürrealist eserleriyle dünyaca ünlü İspanyol ressam Salvador Dali, 115. yaş gününde yapay zeka olarak aramıza döndü.

İspanya’nın Katalonya bölgesinde bulunan Figueres kentinde doğan ressam Dali, 23 Ocak 1989’da hayatını kaybetti. Ancak Amerika St. Petersburg’daki Dali Müzesi, usta sanatçıyı 115. doğum gününde, makine öğrenimi temelli deepfake tekniği ile hayata döndüren bir proje gerçekleştirdi. Yöntemle 45 dakikalık içerik ve 190.512 olası cümle kombinasyonları üretildi. Uzmanlar, doğru şekilde simüle edilmiş bir kişilik yaratmak için sanatçının yaşamının her yönünü analiz etti. Daha sonra bir oyuncu eşliğinde 125 farklı video yaptılar.

Goodby, Silverstein & Partners tarafından yapılan projede Salvador Dali’nin farklı mimiklerini içeren yaklaşık 6.000 çerçeve kullanıldı. Sanatçıyı neredeyse 1.000 saatlik makine öğrenmesiyle yapay zeka olarak hayata döndüren ekip, Dali’yi müzede sevenleri ile buluşturuyor.

Dali sevenleriyle kurduğu diyalogların sonunda ise ziyaretçilerle öz çekim yapıyor ve fotoğrafları onları telefonlarına gönderiyor. Programı oluşturan uzmanlar, geliştirdikleri Dali simülasyonundan gurur duyarken Dali’nin sevenlerinin mutluluğu gözlerinden okunuyor.

Kaynak: Interesting Engineering

Posted by Ceren Demir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir