San Francisco Robotlara da Gelir Vergisi Uygulamak İstiyor

Robotların ve diğer otomatik sistemlerin, çalışma alanlarında insanların yerini almaya başlaması devlet için daha az vergi toplama anlamına geliyor. Bu soruna çözüm olarak San Francisco’daki politikacılar, gelir vergilerine robotları da dâhil etmek istediklerini açıkladı.

İnsan gücünün yerini alan robotlar, gün geçtikçe daha fazla iş alanını ele geçirmeye başlıyor. Bu robot iş gücünün, insanların işlerini nasıl etkileyeceği konusunda çok fazla şey yazılıp söylendi. Fakat şimdi yeni bir konu başlığı var: Kaybolan vergilerin sebep olacağı ekonomik etkiler konusunda ne yapılacak?

“Geleceğin Meslekleri Fonu”

San Francisco Denetim Kurulu’ndan Jane Kim, bu soruna çözüm bulmak üzere yeni adımlar attıklarını açıkladı. Bu çalışma kapsamında, “Geleceğin Meslekleri Fonu” adı verilen ve otomasyona geçişin daha sorunsuz bir şekilde sağlanabilmesi için çalışacak bir komite kuruldu.

Kim CNBC’ye verdiği röportajda; robotlar için toplanacak olan verginin, otomasyon sebebiyle işlerini kaybeden kişileri başka iş alanlarına yerleştirmek için ya da otomasyona müsait olmayan endüstrilerde yeni işler yaratılmasını teşvik etmek için kullanılabileceğini belirtiyor.

Kaynak: Futurism

 

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir