Çok Yakında “Sanal Kokteyllerimizi” Yudumluyor Olacağız

Vocktail adı verilen interaktif bir içecek cihazı sayesinde kullanıcılar, istedikleri aromada kokteylleri sanal olarak yaratabiliyorlar. Görüntüsü, kokusu ve tadıyla gerçeğinden farksız olduğu belirtilen sanal kokteyl, geleceğin içeceği olmaya aday.

Sanal İçecek, Gerçek Tat

Vocktail, fiziksel olarak içecek ve malzemeleri karıştırmadan ideal lezzeti dijital olarak elde etme imkanı sunuyor. Farklı tatlar, kokular ve renkleri simüle ederek yeni sanal tatlar yaratıyor veya mevcut içeceklerin lezzetinin arttırılmasını sağlıyor.

Kokteyl bardağının kenarında bulunan iki gümüş elektrot, içeceğin tadını etkileyen tuzlu veya ekşi tatları simüle etmek için dilin ucuna farklı büyüklük ve frekanslarda kontrollü elektrik akımları gönderiyor.

İçeceğin kokusunu değiştirmek içinse hava pompaları, seçilen koku kartuşlarından molekülleri doğrudan içeceğin yüzeyine (içerken buruna en yakın olan yere) bırakıyor. Kullanıcılar istedikleri kokulara göre kartuşlar üzerinde ekleme ya da çıkarma yapabiliyorlar. Bu kartuşlar, yazıcıdaki kartuşa mürekkep ekleme işlemi kadar kolay bir şekilde doldurulabiliyor.

Görsel uyaranlar tat alma algılarımızı etkilediği için son olarak kullanıcılar, içeceklerinin hangi renkte olacağını mobil uygulama üzerinden belirleyebiliyorlar. Böylece cihaz, seçilen rengi LED ışığıyla içeceğe yansıtıyor.

Araştırmacılar, bu üç uyaranın birleşimi ile cihazın zengin bir sanal lezzet deneyimi sağladığını belirtiyorlar.

Vocktail; tadı, kokuyu ve renk uyaranlarını, Bluetooth ile uzaktan yapılandırarak özelleştirilmiş sanal lezzetler yaratılmasını sağlayabilmek için bir mobil uygulama ile entegre bir şekilde çalışıyor.

Sosyal Medya Üzerinden Arkadaşlarınıza Kokteyl Gönderin

Mobil uygulama kullanıcılara içecekleri üzerinde tam kontrol imkânı sağladığı için kullanıcılar özel olarak ürettikleri içeceklerinin aynısını daha sonra yeniden içmek üzere kopyalayabilme şansına sahip olabiliyorlar. Hatta bunları sosyal paylaşım ağları üzerinden arkadaşlarına da gönderebiliyorlar.

Ayrıca araştırmacılar, Vocktail’in hipertansiyon veya kalp hastalığı gibi sağlık durumlarından dolayı sınırlı bir diyete sahip olan yaşlılara da fayda sağlayabileceğini belirtiyorlar.

Kaynak: WE Forum 

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir