Engellere Göre Şekil Değiştirebilen Robot Üretildi

Colorado State Üniversitesi, sahip olduğu yapay bacak eklemlerini esnekleştirerek şekil değiştirebilen bir robot üretti. Bu sayede robot, şekil değiştiren eklemleri sayesinde engellere takılmadan hareket etmeye devam ediyor.

Colorado State Üniversitesi (CSU) araştırmacıları, şekil değiştirebilen robot üretti. İnovatif robot, farklı engeller ile karşılaştığında verilen bir komut sonucu sahip olduğu yapay eklem yapısını değiştirerek bazı zorlu tırmanma ve eğilme hareketlerini gerçekleştirebiliyor. Uzaktan kumandayla komut veren kişi tarafından robotun düz eklemleri elektrik aracılığıyla ısıtılıyor ve eklemler eğilip bükülebilir bir hale geliyor. Verilen elektrik akımı kesildikten saniyeler sonra robotun eklemleri eski haline dönüyor.

Araştırmacı Jianguo Zao, “Bu şekil değiştirme küçük, fakat zorlu görevleri yerine getirebilen ve değişik çevrelere uyum sağlayabilen robotlar için ideal.” dedi ve ekledi: “Bu robotlar çevresel gözetleme, askeri hedef arama ve arama kurtarma çalışmaları gibi çoğu alanda kullanılabilir.”

Kaynak: Futurism

Posted by Sonat Çakmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir