Bu Sene “Nesnelerin İnterneti” Alanında Bizi Hangi Trendler Bekliyor?

Gelecekte günlük yaşantımızın çok büyük bir parçasını kaplayacak gibi görünen nesnelerin interneti (IoT) hakkındaki gelişmeler hız kesmeden devam ediyor. Peki, 2018 yılında IoT alanındaki en büyük trendler neler olacak?

Siber Güvenlik

IoT artık hayatımızda daha fazla yer almaya başlamasına rağmen, birçok kişi internete daha fazla cihaz bağlamanın veri gizliliği konusunda hala tereddüt içerisinde.

IoT cihazlarına yapılan saldırılar, tüketici güvenini azaltan yıkıcı bir etkiye sahip ve bu sebeple IoT şirketleri, böyle büyük bir çöküş yaşamamak için ellerinden gelen her şeyi yapacaklar.

Blockchain

Birkaç yıldır IoT ve blockchain teknolojilerinin yavaş yavaş birleştiklerine tanık oluyoruz. Tam bu noktada, blockchain’in yalnızca bir ‘fintech (finans ve teknolojinin birleşmesi)’ endüstrisi olmaktan çok daha ötesi olduğunun bilinmesi gerekir. Blockchain ile cihazların güvenliğini arttırabilir ve daha sorunsuz işlemler gerçekleştirebilirsiniz.

IoT için blockchain teknolojisi, depolanan veriler aracılığıyla sunuculara güvenilir bir iştirakçi sunulması anlamına geliyor. Bu da endüstri üreticileri için aracıyı süreçten keserek maliyetlerin büyük oranda düşürülebilmesini sağlıyor.

Uzmanlar, blockchain’in IoT’ye büyük bir destek sağlayabileceğine inanıyorlar.

Akıllı Şehirler

Akıllı şehirler sayesinde sokak lambalarından park sayaçlarına kadar her şey internete bağlanabilecek. Amsterdam geçtiğimiz dönemde, uzmanların “Everything of Internet” olarak adlandırdığı bir emsal şehir haline getirildi. Cisco ve Philips gibi önde gelen endüstri liderleri, şehir için enerji ve para tasarrufu sağlayan akıllı teknoloji planları geliştirmek üzere şehir liderleri ve yerel hükûmet ile birlikte çalıştı.

Hollanda’daki birçok kanal botu, Amsterdam’ın yağışlı iklimi nedeniyle batma sorunu yaşıyordu. Uzmanlar botlara, teknelerin su almaya başladığını izleyebilen devreler kurdular. Artık bir sorun ortaya çıktığında bu sistem bir SMS yoluyla bakım şirketini durumdan haberdar edebiliyor. Bu örnek, Amsterdam’da yapılan birçok çalışmadan sadece bir tanesi.

2018 yılında, başka şehirlerin de IoT teknolojisiyle “akıllandıklarına” bolca tanıklık edeceğiz.

Kaynak: Inc. 

 

 

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir