Biz Film İzlerken, Yapay Zekâ da Bizi İzleyecek

Kamera kullanarak insanların hareketlerini analiz eden bir algoritma geliştiren Silver Logic Labs’in CEO’su Jerimiah Hamon; yakın bir gelecekte bu teknolojiyle donatılmış bir sinema salonunda film izlerken, yapay zeka tarafından izleneceğimizi ve böylece tüketici davranışlarıyla ilgili önemli bilgiler elde edileceğini dile getirdi.

Karanlık bir sinema salonunda film izlerken, tepkileriniz genelde fark edilmez. Şaşırmanız, duygulanmanız, gülümsemeniz, korkularınız genellikle o sahneyle birlikte kaybolur. Ama eğer içinde bulunduğunuz salon, “bilgisayarlı görme” (computer vision) özelliğiyle donatıldıysa tepkilerinizin silinip gitmeyeceğinden emin olabilirsiniz. Eğer böyle bir salondaysanız siz filmi izlerken, yapay zekâ (AI) da sizi izliyor demektir.

Bu teknolojiyi gerçeğe dönüştüren şirketin adı Silver Logic Labs. CEO’su ise sayı teorisi konusunda uzmanlaşmış bir uygulamalı matematikçi olan Jerimiah Hamon. Kariyerinin çoğunu; Harvard Tıp Okulu, Amazon ve Microsoft’un tüketici problemlerini çözmekle geçiren Harmon’ın asıl ilgilendiği alan yapay zekânın, bu şirketlerin en karmaşık problemi olan “insan davranışı” konusunda onlara nasıl yardımcı olabileceğiydi.

Hamon, insanlığın çeşitli medya türlerine tepki analizinde AI kullanarak, hem araştırmacılara hem de şirketlere faydalı olabileceğini fark etti. Sistem ise şu şekilde çalışıyor: Bir izleyici film izlerkeni AI da izleyiciyi izliyor. İnsanların duygularını en ince ifadelerle (genellikle mikro-ifadeler olarak da adlandırılır) algılıyor ve sistemin daha sonra analiz edeceği veriler üretiyor.

Hamon üç yıl önce bu tür testlere başladı ve sistem medya sektöründe halen oldukça yeni bir uygulama olsa da oldukça ilgi görüyor. Hamon’a göre bunun en büyük sebebi sistemin güvenilir sonuçlar üretiyor olması.

Bu uygulama şirketlere; insanların bir filme ya da televizyon programına verdikleri tepkileri, bugüne kadar herhangi bir fokus grubun veremeyeceği güvenilirlikte verebilir. Bu da ürünleri ya da servisleri üzerinde çok daha iyi düzenlemeler yapmak isteyen şirketler için bu teknoloji oldukça kullanışlı olabilir.

Kaynak: Futurism

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir