Singapur, 5G Araştırma ve İnovasyonu İçin 30 Milyon Dolar Ayırdığını Açıkladı

İletişim, enformasyon ve siber güvenlikten sorumlu Singapurlu Bakan S. Iswaran, 27 Haziran Perşembe günü gerçekleşen Innovfest Unbound 2019 Konferansı’nda, Singapur’un 5G araştırma ve inovasyonu için yaklaşık 30 milyon Dolar’lık bir bütçe ayırdığını belirtti.

5. Nesil Mobil Telekomünikasyon Hizmeti 5G, yeni nesil kablosuz telefon teknolojisi olarak dördüncü neslin on katı kadar veri iletim hızı sağlaması sebebiyle küresel rekabet ortamında yatırım hacmini artırıyor.

Singapur, 5G teknolojileri için inovasyon merkezi olmayı planlıyor. Singapur, 5G teknolojilerinin bağımsız olarak kullanılmasını ve yeni teknolojinin geniş kitlelere ulaşmasını sağlamak istiyor. Ülkenin İletişim Bakanı S. Iswaran, perşembe günü yaptığı konuşmada, Singapur’un 5G araştırma ve yeniliğini desteklemek için 40 milyon Singapur doları (29.5 milyon $ ‘dan fazla) ayırdığını söyledi.

Innovfest Unbound konferansında “Amacımız, teknolojinin potansiyelinden yararlanmak için bağımsız 5G ağlarının dağıtımını kolaylaştırmak” diyen Bakan, bağımsız bir ağ ( standalone network) ile 5G’ye özgü teknolojiler kullanılarak tasarlanan, daha ucuz ve daha verimli yeni altyapıyı oluşturmak istiyor. Bakan, daha sonra CNBC’den Matt Taylor’a verdiği röportajda teknolojinin, Singapur’un dijital ekonomisinin “omurgasını” oluşturduğunu, “esnekliğinin ve güvenliğinin” çok önemli olduğunu vurguladı.

Kaynak: CNBC

Posted by Ceren Demir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir