İngiltere’de Kurumsal Şirketler Çalışanlarını “Mikroçiplemek” İstiyor

İngiltere merkezli implant ve biyoçip üreticisi Bioteq, aralarında bazı finans ve mühendislik firması çalışanlarının da yer aldığı 150 kişiye çip nakli gerçekleştirdiklerini açıkladı. Mikroçipleme işlemi sonrasında personel kimlik kartlarını deri altında taşımaya başlayan çalışanlar, işverenleri tarafından anlık olarak takip edilebiliyor.

İngiltere’de kurumsal şirketler, çalışanlarının vücuduna biyoçip yerleştirmek için harekete geçti. Biyoçipler sayesinde, çalışanlar personel kimlik kartlarını yanlarında taşımadan güvenlik kontrolü gerektiren kısımlardan geçiş yapabilecek. Başparmak ve işaret parmağı arasındaki dokuya implante edilen küçük çipler, aynı zamanda Yakın Alan İletişimi (NFC) teknolojisi sayesinde yeni nesil arabaları anahtar olmadan -sadece elini okutarak- çalıştırmayı sağlıyor ve vücuttan anlık olarak tıbbi veri topluyor.

Halihazırda, ülkede 150 biyoçip nakli gerçekleştirdiğini belirten sağlık teknolojisi girişimi Bioteq, mikroçipleme işlemini gerçekletirdiği kişiler arasında bazı finans ve mühendislik firması çalışanlarının da yer aldığını açıkladı. İsveç merkezli bir diğer biyoçip üreticisi Biohax, özellikle büyük finans ve hukuk firmalarının, anlaşmalar açısından kritik önemdeki bilgi ve belgelere sahip olan çalışanlarını izlemek ve kontrol etmek adına biyoçip teknolojisini kullanmayı değerlendirdiklerini belirtti. Biyoçip pazarında önemli bir isim olan Biohax’in bundan önce gerçekleştirmiş olduğu fütüristik projelere değinmeden geçmeyelim: Geçtiğimiz sene Three Square Market ile anlaşarak tarihte ilk kez bir şirketin çalışanlarını “mikroçiplemesi”ne olanak tanıyan Biohax, İsveç’in devlet demir yolları şirketi ile yaptığı ortak proje sonucu 3 bin İsveçli’nin kimlik kartlarını deri altında taşımalarına da imkan tanımıştı.

Tüm bu gelişmeler ışığında, yakın dönemde büyük kurumsal şirket çalışanlarının “yarı insan-yarı kimlik kartı” birer “cyborg” haline gelmesi mümkün. Deri altı mikroçipleme, ilk bakışta çalışanlara bazı pratik kazanımlar sunuyor gibi gözükse de İngiltere’nin en büyük işçi sendikalarından biri olan Trades Union Congress (TUC) durumdan oldukça kaygılı. Halihazırda, pek çok şirket çalışanının zaten gizli kamera ya da mikrofonlar aracılığıyla yöneticileri tarafından her an izlenme/dinlenme endişesi taşıdığını belirten uzmanlar, çalışanlara yerleştirilmesi planlanan mikroçiplerin bireysel hak ve özgürlükleri ihlal edeceği görüşünde.

Kaynak: Guardian

Posted by Özge Uçar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir