Siz Metni Yazın, Yapay Zeka Çizgi Filme Dönüştürsün

Yeni geliştirilen bir yapay zeka sistemi, metin olarak girilen Taş Devri (The Flinstones) çizgi filmi sahnelerini animasyona dönüştürdü.

Bir animasyon ya da çizgi film ortaya çıkarmak zorlu bir süreçtir, çok emek ister. Bu durumu değiştirmek isteyen araştırmacılar, yapay zekanın bu yükü omuzlarımızdan almasını sağlamanın bir yolunu bulmuş olabilirler. Craft adı verilen yenir bir yapay zeka sistemi, metin açıklaması verilen sahneleri otomatik olarak çizgi filme dönüştürebiliyor.

Ekip öncelikle, Taş Devri’nden yaklaşık 25.000 üçer saniyelik video kesiti verileriyle Craft’ı besledi. Bu videolarda hangi karakterlerin olduğu, ne yaptıkları ve olay örgüsü ayrıntılı olarak sisteme girildi.

Bunun ardından Craft; karakterler, ne yaptıkları ve arka plan bilgisi metin olarak girildiğinde bunları otomatik olarak video haline dönüştürebilmeye başladı. Çoğunlukla girilen metni doğru bir şekilde çıktı haline getirebilse de bunu yapmakta başarısız olduğu zamanların da olduğu yaratıcıları tarafından dile getiriliyor.

Aşağıdaki videoda Craft’ın başarılı ve başarısız işlerini izleyebilirsiniz:

Kaynak: Engadget

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir