SpaceX, Ay’a Yapacağı Turistik Seyahatleri 2019’a Erteledi

Gelecek planlarınız arasında uzay yolculuğu varsa, biraz daha beklemek zorunda kalabilirsiniz. Çünkü SpaceX’in 2018 yılında gerçekleştirmesi beklenen Ay yolculuğu, 2019 ortalarına ertelendi.

Geçtiğimiz Şubat ayında Elon Musk, iki müşterisinin 2018’in sonunda Dragon kapsülü ile Ay’a yolculuk yapacaklarını müjdelemişti. Ancak SpaceX sözcüsü James Gleeson, tarihi yolculuğu ertelediklerini duyurdu. Gleeson açıklamasının devamında konuyla ilgili şunları söyledi: “SpaceX, hâlâ insanları bireysel olarak Ay’ın çevresine seyahate göndermeyi planlıyor ve müşterilerin ilgisi gittikçe artıyor.”

Ancak, The Wall Street Journal’a göre bahsedilen erteleme, bu yolculuğun 2019 yılının ortalarına kadar yapılamayacağını gösteriyor. SpaceX’in daha önceki ertelemelerini düşündüğümüzde, yolculuğun daha ileri tarihe ertelenmesi de ihtimaller arasında.

Hali hazırdaki ertelemeler bir yana, müşteriler daha büyük uyduların uzaya fırlatılmasına gerek görmedikleri için SpaceX’in projelerinde ayrıca düşüş yaşayacağı da konuşuluyor. Tüm bu gelişmelerin sonucu olarak, şirket 2018’deki uzaya fırlatma planlarını neredeyse yarıya indirdi.

Tüm bunlar, Amerikalı uzay taşımacılığı şirketinin uzay turizminden önce çözmesi gereken bazı sorunlar olduğunu gösteriyor. Örneğin, SpaceX 4 Haziran günü daha önceki görevlerde de kullanılan Falcon 9 ile uzaya bir iletişim uydusu göndermişti. Bu hamle, şirketin yeniden kullanılabilir roketler üretmeye bir adım daha yaklaştığını müjdeliyor. Ancak hedefe ulaşmaları için önlerinde uzun bir yol olduğu da gerçek.

Kaynak: Futurism

Posted by Ceren Seber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir