Spotify’ın Sırrı Büyük Veride Saklı

Popüler dijital müzik platformu Spotify, ruh halinize ve zevkinize yönelik isabetli seçimler yapmak için mobil aygıtınızdan aldığı URL, IP, konum, kamera ve mikrofon verilerini kullanıyor.

Spotify, toplam 140 milyon aktif kullanıcı ve 70 milyondan fazla abonelikle günümüzün en popüler dijital müzik platformu. Sahip olduğu özel algoritmalar kişisel kullanıcı verilerini yorumlayarak Daily Mix, Haftalık Keşif, Yeni Müzik Radarı gibi size özel listeler hazırlıyor.

Spotify Büyük Veriyi Nasıl Kullanıyor?

Spotify’ın biz kullanıcılara sunduğu kişiselleştirilmiş müzik deneyimi, sadece müzik tercihlerimizi yorumlayıp sık dinlediğimiz şarkıları bir araya getiren listeler hazırlamaktan ibaret değil. Bunun ötesinde, Spotify; ruh halimize ve zevkimize yönelik isabetli seçimler yapmak için hakkımızda bir çok kaynaktan veri topluyor. Gizlilik Politikasına göre, Spotify (açık izninizi alarak) mobil aygıtınızdan URL, IP, konum bilgisi, kamera ve ses verilerine erişebilir. Spotify’a sosyal medya siteleri üzerinden giriş yaptığınızda ise, ileti ve beğenileriniz de veri havuzuna dahil edilmiş olur. Böylece; Spotify iş yerinizdeyken karşınıza konsantrasyon arttırıcı müzik listesini çıkarır ya da Netflix’te izlediğiniz filmin müziklerini ertesi gün Daily mix’inize koyar.

Pazarın Lideri

Amazon ve Apple gibi devlerle rekabet etmesine rağmen büyük veriyi kullanarak büyümeyi sürdüren Spotify, uzun süredir dijital müzik pazarında lider durumda. Spotify; sanatçı ve şarkıların keşfedilmesini amaçlayan Rise ve Secret Genius gibi projelerle, sadece kullanıcılara daha iyi hizmet vermeyi değil, aynı zamanda müzik sektörünün trendlerini de belirlemeyi amaçlıyor.

Kaynak: Fast Company , Forbes

Posted by Özge Uçar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir