100 Milyon Dolarlık Bir Startup, İnsan Beynini ‘Hacklemeyi’ Planlıyor

Kernel isimli bir startup, beyne implante edilebilecek bir çip ile beyni hacklemeyi ve bu yöntem sayesinde, şu an bize bilim kurgu gibi görünen şeyleri gerçeğe dönüştürebilmeyi hedefliyor. Web Summit 2017’de konuşma yapan Kernel’in kurucusu Bryan Johnson; hafıza silme, beyne yeni anılar yükleme, bir olayı ya da durumu gerçekmiş gibi deneyimleme, bilişsel fonksiyonları arttırma gibi pek çok şeyi bu yöntemle gerçekleştirebileceğimize inandığını dile getirdi.

İnsan Zekâsı (HI) Şirketi

Eğer yapabiliyor olsaydınız, istemediğiniz hatıralarınızı silerek yerlerine daha iyilerini koyar mıydınız?  Size süper yetenekler vereceğini bilseydiniz, beyninizle oynamalarına izin verir miydiniz?

Bütün bu sorular, ‘beyin hackleme’ üzerine çalışmalar yapan bir startup olan Kernel’in kurcusu Bryan Johnson için varsayımsal sorular değil. Johnson, önümüzdeki 15 yıl içerisinde insan beyninin kapasitesinin önemli miktarlarda genişletilebileceğine inanıyor ve bunu gerçekleştirebilmek için de şirketine kendi cebinden 100 milyon dolar yatırımda bulundu.

Avrupa’nın en büyük teknoloji etkinliği Web Summit 2017’de konuşan Johnson; gelecek 20 yıl içerisinde, beynimize implante edilebilecek ve aklımıza gelen herhangi bir sorunun gerçeğe dönüşmesini sağlayacak bir cihaz geliştirilebileceğini dile getirdi. Johson, “Mükemmel bir hafızaya sahip olabilir miyim? Anılarımı silebilir miyim? Öğrenme kabiliyetimi arttırabilir miyim? Beyinden beyine iletişim kurabilir miyim? Şöyle bir senaryo hayal edin: ‘1800’lü yıllarda Amerika’da kovboy olmanın nasıl bir şey olduğunu merak ediyorum’ diyorum ve birileri bu deneyimi zihinsel olarak yaratıyor. Ben de bunu o kişiden satın alıyorum ve deneyimleyebiliyorum” diyor.

Bryan Johnson’ın ‘insan zekâsı (human intelligence – HI) şirketi’ olarak adlandırdığı Kernel, şu anda nörolojik hastalıkları tedavi edebilecek yeni bir teknoloji üzerine odaklanmış durumda. ‘Nöroprotez (neuroprosthetic)’ adını verdikleri, implante edilebilir bir çip ile felç, beyin sarsıntısı veya Alzheimer’ın sebep olduğu hasarları tedavi etmeyi hedefliyorlar. Fakat Johnson’ın nihai hedefi, çipin ‘bilişsel iyileştirme’ amacıyla kullanılabilmesi için geliştirilmesi.

Daha önce Bryan Johnson, kendi kurmuş olduğu ödeme şirketi Braintree’yi Paypal’a 800 milyon dolara satmak gibi başarılı girişimlerde bulunmuştu. Johnson’ın bu girişiminde de aynı başarıyı elde edip edemeyeceğini zaman içinde göreceğiz.

Kaynak: Big Think

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir