Suçları İşlenmeden Önce Tahmin Edebilen Yapay Zeka Hindistan’da Kullanılmaya Başlanacak

Video gözetim sistemlerine adapte edilen yeni bir yapay zeka, suçları henüz gerçekleştirilmeden tahmin edebiliyor. “Person of Interest” dizisindeki teknolojinin gerçeğe dönüştürülmüş hali olan bu sistem, Hindistan’da test edilmeye başlanacak.

İsrailli bir yapay zeka şirketi olan Cortica tarafından geliştirilen bir yapay zeka algoritması, CCTV görüntülerindeki insanlarda yakaladığı “davranışsal anormallikler” sayesinde bir suçu işlenmeden tespit edebiliyor.

Mikro İfadeleri Yakalayabiliyor

Yazılım, insanları gerçek zamanlı olarak izleyerek teröristleri tanımlamaya çalışan askeri ve hükümet güvenlik tarama sistemleri mantığına dayanıyor. “Mikro ifadeler” olarak adlandırılan ve bir kişinin kötü emellere sahip olduğunun ipuçlarını yansıtan küçük mimikler veya tavırlar görebilmek için CCTV görüntülerini izliyor. Bu küçük ipuçları o kadar belirsizdir ki insan gözünden çoğunlukla kaçarken, biyolojik bir engeli olmayan yapay zeka tarafından çok daha kolay bir şekilde tespit edilebiliyor.

Cortica’nın otonom yapay zekası ilk olarak Hindistan’daki Best Group tarafından, güvenlik ve verimliliği arttırmak için kamusal alanlarda kameraların ürettiği muazzam miktarda veriyi analiz etmek için kullanılacak.

Kaynak: Digital Trends

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir