Dünyanın En Hızlı Süper Bilgisayarının Yapımı İçin Çalışmalara Başlandı

Saniyede kentilyon (1.000.000 trilyon) işlem yapabilen yeni süper bilgisayar (ExaScale) projesi için ABD’de çalışmalara başlandı. Intel ve Cray şirketlerinin ortaklığında inşa edilecek süper bilgisayar, yaklaşık 2 sene sürecek çalışmadan sonra ABD Enerji Bakanlığı’na teslim edilecek. Aurora isimli bu sistemin dünyanın en hızlı süper bilgisayarı olması bekleniyor.

ABD Enerji Bakanlığı, Intel ve Cray şirketleri ile saniyede kentilyon, yani 1.000.000 trilyon işlem yapabilen süper bilgisayar Aurora’ya geliştirmek ve inşa etmek için anlaşma imzaladı. 2021’de teslim edilmesi beklenen dünyanın en hızlı süper bilgisayar sisteminin maliyeti 500 milyon dolardan fazla olacak.

Aurora; Intel’in, Xeon Scalable işlemcilerinden, gelecek nesil OptaneDC kalıcı belleklerinden, X hesaplama hızlandırıcıları mimarisinden esinlenerek geliştirilecek. Sistem programlanırken Intel’ın OneAPI uygulaması kullanılacak. Cray ise, Slingshot ara bağlantı özelliğine sahip Shasta süper bilgisayar sistemi ile katkı yapacak.

Çalışmaların yapılacağı Argonne Ulusal Laboratuvarı’nın direktörü Paul Kearns; Aurora’nın, sadece kanser araştırmaları, iklim modellemesi, kozmolojik simülasyonlar, ilaç etkilerinin keşfi ve çeşitli yeni maddelerin araştırması gibi dünyanın gerçek problemleri için kullanılacağını belirtti.

Kaynak: AnAndTech

Posted by Sonat Çakmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir