Bir Sonraki Süper Bilgisayar Amerika’da Tamamlanmak Üzere

IBM ve NVIDIA ortaklığında, hazırlanan ve şu ana kadar üretilenler arasında en güçlüsü olacağı iddia edilen süper bilgisayarın tamamlanmasına çok az kaldığı açıklandı. Summit (Zirve) isimli süper bilgisayar 2018’de kullanılmaya hazır olacak ve bilimde çözülemeyen pek çok konuya cevap bulmaya çalışacak.

Süper bilgisayarlar bir süredir hayatımızda. İnsanlar için çok büyük ve karmaşık sorulara cevap bulmaya çalışıyorlar.  Oak Ridge National Laboratory’de hazırlanan süper bilgisayar Summit de işte bu amaca hizmet edecek ve bizim için birer gizem olan bilim konularına açıklık getirecek.

Summit kurulduğunda; Dünya’nın içini modellemek içi ses dalgaları kullanmak, daha güçlü ve daha hafif imalat materyalleri geliştirmek ve evrenin özünü bulmak için gerçekleştirilecek birçok astrofizik projesinde yer alacak. Proje direktörü Buddy Bland, “Örneğin; süpernovaların niye patladığının cevabını Summit’le bulmaya çalışacağız” diyor.

Şu an dünyadaki en güçlü süper bilgisayar Çin’deki Sunway TaihuLight isimli bilgisayar. Summit’in kurulumu bittiğinde Sunway TaihuLight artık bu unvanını Summit’e bırakacak.

Fakat ekip bununla yetinmeyecek. 2021 yılına kadar, insan beynini taklit edebilen ve süper bilgisayarlardan 50 kat daha hızlı olan exascale bilgisayarını üretecekler. Ekip bunu başarırsa bu dünyada bir ilk olacak.

Kaynak: Futurism

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir