Sürücüsüz Araçlar Dijital Haritalar ile Desteklenecek

Sürücüsüz arabalarda kullanılacak ileri teknoloji haritalar, yüksek çözünürlükte kamera görüntüleri ve otoyollardaki sensör verilerini kullanarak sürücüsüz araçların yollarda güvenli bir şekilde dolaşmasını sağlayacak.

Sürücüsüz arabaların çağı yaklaşıyor. Yakın gelecekte şoför koltuklarımızı otomatik pilota devredeceğiz. Fakat arka koltukta güven içinde seyahat etmek istiyorsak, sürücüsüz araçları ortam verileriyle donatacak daha gelişmiş özellikte haritalara ihtiyacımız var. Sürücüsüz arabalar için tasarlanacak yeni nesil dijital harita pazarına hakim olmak için teknoloji şirketleri arasında bir yarış başladı bile.

Halihazırda, Google’ın sürücüsüz araçlar için 3 Boyutlu bir harita projesi üzerinde çalıştığı biliniyor. Sürücüsüz aracın yolda karşılaşacağı tehlikeleri tespit edebilen yeni harita, Google’ın sürücüsüz aracı Waymo için tasarlanan yüksek çözünürlüklü haritadan daha gelişmiş özelliklere sahip.

Bu alanda çalışan bir diğer şirket MapBox ise geliştirdiği harita ile yeni güzergahlar ya da yollardaki bakım ve inşaat çalışmaları hakkında, sürücüsüz araçlara en güncel bilgileri sunmayı vaat ediyor. MapBox ile Tesla, geçtiğimiz yıl bir anlaşmaya imza atmışlardı.

İleri teknoloji dijital harita desteği sağlama alanında hangi şirketin öne çıkacağı belirsiz ama sürücüsüz arabaların geleceğinin bu haritalara bağlı olduğu kesin.

Kaynak: Futurism

Posted by Özge Uçar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir