Teknoloji Çağında Futbol: 2018 Dünya Kupası’nda Video Hakemler Görev Alıyor

Uluslararası Futbol Federasyonu (FIFA), Rusya’da düzenlenen Dünya Kupası maçlarında “Video Hakem Uygulaması”nı hayata geçirdi. Video hakemler bir süredir değişik maçlarda test ediliyordu, fakat Dünya Kupası gibi dev bir organizasyonda -turnuvanın tüm karşılaşmalarında- kullanılıyor olması yönüyle bu bir ilk.

Dünyanın dört bir yanından milyarlarca futbolsever tarafından heyecanla takip edilen 2018 FIFA Dünya Kupası’nda spor tarihine geçecek bir gelişme yaşandı: Futbol çevrelerinde bir süredir tartışılan VAR (Video Hakem Uygulaması) FIFA kararıyla Dünya Kupası maçlarında kullanılmaya başlandı.

Nasıl Çalışıyor?

Video hakemler, oyun esnasında hakemin kararsız kaldığı ya da oyuncuların itirazda bulunduğu durumlarda, sahaya yerleştirilen 33 adet yüksek çözünürlüklü kameradan elde ettiği verileri kullanarak pozisyon hakkında hakeme kendi görüşünü bildiriyor. Şimdilik, muhakeme yetenekleri sınırlı olan video hakemler, temel olarak şu 4 soruya cevap verebiliyor:

  • Top kale çizgisini geçti mi?
  • Bu pozisyon penaltı mı?
  • Faul kırmızı kartı gerektirecek kadar sert miydi?
  • Faulden hangi oyuncu sorumlu?

Fransa-Avustralya Maçında Penaltı Kararı Verdi

Henüz çoğu taraftar bu teknolojinin varlığından haberdar bile olmasa da, video hakem uygulaması maçların sonucunu etkileyecek kritik kararlar vermeye başladı bile. Geçtiğimiz günlerde Dünya Kupası C Grubu’nda gerçekleştirilen Fransa-Avusturya maçında gerçekleşen bir faul sonrası, Fransız oyuncular penaltı talebinde bulundu. Pozisyon hakkında kararsız kalan hakem, video hakemin görüşünü uygulayarak penaltı kararı verdi.

Kaynak: Futurism

Posted by Özge Uçar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir