Teknoloji ve İnovasyon Günlüğü – 1 Ağustos 2018

  1. Cambridge Analytica skandalının ardından gizlilik kurallarını sıkılaştıran Facebook, sosyal ağ üzerinden faaliyet gösteren uygulamaların kullanıcı verilerine erişimini 1 Ağustos itibariyle kısıtladı. (The Verge)
  2. Fransız hükümeti, çıkardığı yeni bir yasa ile Fransız öğrencilerin okulda akıllı telefon ve tablet kullanmalarını yasakladı. (Engadget)
  3. Neato tarafından piyasaya sürülen yeni temizlik robotları, yüzeyleri temizlemek için ihtiyacı olan elektrik miktarını hesaplıyor ve gücünün biteceğini anladığında şarj üssüne dönüp kendini şarja takıyor. (Engadget)
  4. Çinli akıllı telefon üreticisi Huawei, son çeyrek verilerine göre telefon satışlarında Apple’ı geçerek Samsung’un ardından dünyanın iki numaralı telefon şirketi oldu. (CNBC)
  5. Microsoft tarafından geliştirilen yeni bir web tarayıcısı, web sitelerine girişte kullanıcı adı ve şifre yazma dönemini sonlandırmayı hedefliyor. Microsoft’un bu yeni web tarayıcısı sayesinde gelecekte, Facebook ya da Twitter hesabımıza parmak izi ya da yüz tanıma uygulamalarıyla giriş yapacağız. (Mashable)
  6. : Google’ın sürücüsüz otomobil şirketi Waymo, Arizona’da kullanıcıları evlerinden ve iş yerlerinden alıp toplu taşıma duraklarına bırakacak. (CNBC)
  7. Facebook “Talent Show” adını verdiği yeni özelliği ile sosyal medya platformu üzerinden sanal yetenek yarışması düzenlemeye hazırlanıyor. (Engadget)
  8. Toyota’nın sıfır emisyonla çalışan hidrojen yakıtlı kamyonu, artık bir depo yakıtla %50 daha fazla yol gidebiliyor. (Engadget)
  9. Nissan’ın yeni akıllı arabası, koltuklarda bulunan sensörler sayesinde arabadan çıkarken arka koltukta bir şey unuttuğunuzda size haber veriyor. (Mashable)
  10. Facebook ve Instagram tarafından bugün tanıtılan “Your time on Facebook/Instagram” özelliği, kullanıcıların sosyal medyada harcadıkları süreyi kontrol altına almalarına imkan tanıyor. (Engadget)

Posted by Özge Uçar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir