Teknoloji ve İnovasyon Günlüğü – 10 Ağustos 2018

  1. Geçtiğimiz sene Arttırılmış Gerçeklik (AR) şirketi Modiface’i satın alan L’Oreal, Facebook ve İnstagram’da AR tabanlı güzellik uygulamasını kullanıma açtı. Kozmetik alanında geliştirilen bu inovatif uygulamalar sayesinde, kullanıcılar yakın gelecekte beğendikleri ruj ya da farların yüzlerinde nasıl duracağını sanal olarak görebilecek. (Engadget)
  2. Dahir İnşaat adlı Türk şirketi tarafından üretilen akıllı yatak, depremlerde milyonlarca kişinin hayatını kurtarabilir. (CNET)
  3. İnsanlığın ürettiği en hızlı uzay aracı Parker Solar Probe yarın uzaya fırlatılacak. Saatte 430.000 mil hıza ulaşan Parker Solar Probe, uzaydaki hava durumunu ve güneş rüzgarlarının araştırılmasında kullanılacak. (Engadget)
  4. Dijital dünyada fiziksel mesafeler gitgide anlamını yitiriyor: Microsoft’un geliştirdiği Sanal Gerçeklik (VR) uygulaması, sesinizi ve 3 boyutlu anime olarak tasarlanmış bedeninizi sanal ortamda yeniden canlandırıyor. Bu fütüristik teknoloji sayesinde, uzaktaki bir arkadaşınızla dilediğiniz gibi tasarlayabileceğiniz sanal bir ortamda yüz yüze sohbet eder gibi konuşabileceksiniz. (Engadget)
  5. Facebook, akışınızda sadece seçtiğiniz arkadaşlarınızın gönderilerini görmenize imkan tanıyan “Arkadaş Listesi Akışı” özelliğini bugün itibariyle sonlandırdı. Bu durum, artık Facebook akışımızda neyi görüp neyi göremeyeceğimizin kontrolünün tamamen Facebook’ta olduğu anlamına geliyor. (TechCrunch)
  6. Hollywood’da açık kaynak kodlu dönem başlıyor: Sinema dünyasının en prestijli ödülü olan Oscar’ları dağıtan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi, gelecek dönemde filmlerde kullanılacak görüntü teknolojilerinin lisanslı olma şartını ortadan kaldırdı. Böylelikle, film yapımında kullanılan en güncel teknolojiler tüm yapımcı ve yönetmenlerin erişimine açılmış oldu. (Engadget)
  7. Bilgisayar şirketi IBM’in Toronto ve Melbourne Üniversiteleri ile ortak olarak geliştirdiği yapay zeka Bard, tıpkı Shakespeare gibi sone yazabiliyor.  (Engadget)
  8. Venezuela devlet başkanı Moduro’nun drone ile saldırıya uğramasının ardından dünya liderleri diken üstünde: Fransız Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un evinin yakınlarında uçan drone, Fransız İstihbarat Servisi’ni harekete geçirdi. (Engadget)
  9. iCar yakın zamanda yollarda olabilir: Tesla’nın donanım mühendisi Doug Field’ın Apple’a geçmesi, Apple’ın kendi otomobilini üretme isteğinin yeniden canlanmış olabileceğini gösteriyor. (TechCrunch)
  10. Geçtiğimiz günlerde, 3 boyutlu yazıcılar ile silah üretiminin önünü açan düzenleme ABD’de tartışmalara sebep olmuştu. Facebook, yaptığı açıklama ile mevcut düzenleme karşısında bir tavır aldı ve 3 boyutlu yazıcıların silah üretmesi için gerekli kod bilgilerinin bulunduğu linklere siteden erişimi yasakladığını duyurdu. (Engadget)

Posted by Özge Uçar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir