Teknoloji ve İnovasyon Günlüğü – 2 Ağustos 2018

  1. Apple, ABD tarihinde bir rekora imza atarak 1 trilyon dolar piyasa değerine ulaşan ilk şirket oldu. (Engadget)
  2. Tesla, otonom modellerinde kullanmak üzere kendi yapay zeka çiplerini üreteceğini duyurdu. Yeni geliştirilecek Tesla çipleri, sürücüsüz araçlarda halihazırda kullanılan Nvidia marka çiplerden 10 kat hızlı olacak. (Engadget)
  3. Boeing, uzaya yolcu taşıma planlarını 2019’a erteledi. Şirketten yapılan açıklamada, uzay taşımacılığı için geliştirilen Starliner isimli aracın motor testlerinde problem tespit edildiği ve deneme uçuşunun en erken önümüzdeki yıl yapılabileceği belirtildi. (The Verge)
  4. Facebook’ta Cambridge Analytica skandalının artçıları sürüyor: Şirketin güvenlik şefi Alex Stamos görevinden istifa etti. (TechCrunch)
  5. E-sigara üreticisi Juul, bluetooth özelliğiyle desteklenmiş yeni modelini piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Bu yeni özellik sayesinde, biyometrik kilitlerle desteklenecek e-sigaraların reşit olmayan kişilerce kullanımının önüne geçilmesi hedefleniyor. (The Verge)
  6. Whatsapp, işletmelere hizmet veren Whatsapp Business uygulamasını ücretli hale getirdiğini duyurdu. Satıcılar, müşterilerine uygulama üzerinden satış ya da teslimat ile ilgili gönderdiği mesaj başına ülkeye göre 0,5 sent ile 9 sent arasında bir ücret ödeyecek. (TechCrunch)
  7. Google, Çin’e özel “sansürlü” arama motoru geliştiriyor. Google’ın Çin’de kullanıma sunacağı arama motorunda Çin hükümetinin yasakladığı siteler ve sosyal medya platformları yer almayacak. (CNET)
  8. Kanada hükümeti, bilgisayar oyunu müsabakaları için Vancouver’da dev bir “e-spor stadyumu” inşa ediyor.  (Engadget)
  9. Elon Musk, Tesla’nın araç içi eğlence sistemlerini geliştirmek için kolları sıvadı. Twitter’dan yaptığı açıklamada video oyun geliştiricilerini Tesla’ya davet eden Musk, “ana dokunmatik ekran, telefon ve arabayı birleştiren super eğlenceli oyunlar yapmak istiyoruz” dedi. (Mashable)
  10. Bu chopstickler ile yenilen diyet yemekler daha lezzetli! Fütüristik chopstickler, elektrotlar aracılığıyla dildeki sinirleri uyararak yemeğin olduğundan daha tuzlu, tatlı ya da ekşi algılanmasını sağlayabiliyor. (Digital Trends)

Posted by Özge Uçar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir