Teknoloji ve İnovasyon Günlüğü – 6 Ağustos 2018

  1. Venezuela devlet başkanı Nicolas Maduro’ya düzenlenen suikast girişiminde bomba yüklü drone’lar kullanıldığı açığa çıktı. (The Verge)
  2. Vücudumuza entegre akıllı telefonlara adım adım: Deri üzerine yapıştırılan küçük yapışkan bir yama sayesinde cildiniz artık sesleri aktarabiliyor, müzik çalabiliyor. (ScienceMag)
  3. Facebook’un Mayıs ayında duyurduğu Flört Uygulaması şirket çalışanları arasında test edilmeye başlandı. (Gadgets 360)
  4. Pixar animasyonları, Marvel filmleri ve Star Wars serisi artık Netflix’ten izlenemeyecek. 2019 içinde kendi online TV platformunu kuracağını duyuran Disney, telif haklarını elinde bulundurduğu yapımları kendi kanalından yayınlayacak. (The Verge)
  5. Microsoft yapay zeka konusunda yatırımcılarını uyardı: Yapay zeka, uzun vadede populizmin, serbest ticarete karşı korumacı politikaların ve ekonomik milliyetçiliğin yükselmesine sebep olarak global ticareti olumsuz etkileyebilir. (Gadgets 360)
  6. Disney’in  Ar-Ge departmanı, aksiyon sahnelerinde kullanmak üzere dublör robot geliştirdi. Stuntronics adı verilen robot, yerden 18 metre yükseklikte akrobatik hareketler yapabiliyor. (CNBC)
  7. Sosyal medyada çektiğiniz filtreli selfie’lere dikkat: Uzmanlar, Snapchat kullanan kişilerin uzun vadede “filtreli” hallerine dönüşmek için estetik operasyona yöneldikleri “Snapchat Dismorfisi” adında yeni bir hastalık tanımladı. (CNET)
  8. İnsan oyuncular ve yapay zeka bu sefer dünyanın en popüler online strateji oyunlarından biri olan “Dota 2” için karşı karşıya geldi. 3 setten oluşan karşılaşmanın ilk 2 setini yapay zeka kazanırken, üçüncü sette 5 kişiden oluşan insan ekibi, yapay zekayı alt etmeyi başardı. (Gadgets 360)
  9. Elon Musk Twitter’dan duyurdu: Tesla önümüzdeki dönemde mini araba üretecek. (Gadgets 360)
  10. San Francisco’da Café X adındaki bir kahve dükkanı, çalıştırdığı robot baristalar sayesinde 40 saniyede 3 kahve siparişi teslim edebiliyor. (Mashable)

Posted by Özge Uçar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir