Teknoloji ve İnovasyon Günlüğü – 7 Ağustos 2018

  1. Olimpiyat tarihinde bir ilk: Tokyo’da gerçekleşecek 2020 Yaz Olimpiyatları’nda yüz tanıma teknolojisi kullanılacak. Sporcular, gönüllüler, basın görevlileri ve diğer personellerden oluşan 300.000’i aşkın kişi üzerinde kullanılacak teknoloji, olimpik alanlara girişte kimlik kontrolünü daha hızlı hale getirmeyi amaçlıyor. (The Verge)
  2. Amazon’un sanal asistani Alexa’ya yeni özellik geldi: Bundan böyle, Alexa’ya soru sorduğunuzda o an cevap veremese bile soruyu hafızasında tutarak cevabı bulduğu anda sizi bilgilendirecek. (The Verge)
  3. Facebook, kullanıcıların banka işlemlerini Messenger üzerinden talimatla gerçekleştirmelerini hedefleyen yeni bir özellik üzerinde çalışıyor. Fakat bu özelliği hayata geçirebilmesi için önünde bir engel var: Cambridge Analytica skandalının ardından bankalar kullanıcılarının gizli bilgilerini Facebook’a emanet etmek istemiyor. (The Verge)
  4. ABD’nin Batı Virginia eyaleti, yurtdışında hizmet veren memur ve askerlere mobil aplikasyon aracılığıyla oy kullanma imkanı tanıyor. İlk olarak geçtiğimiz Mayıs ayında test edilen Voatz adlı uygulama, blockchain ve yüz tanıma teknolojisini kullanarak seçmen kimliğini teyit ediyor. (Engadget)
  5. Popüler spor uygulaması Strava’nın ısı haritası, geçtiğimiz aylarda uygulamayı kullanan askerler üzerinden gizli ABD üslerinin açığa çıkmasına sebep olmuştu. Pentagon yaptığı yeni bir düzenleme ile, ABD askerlerinin hassas bölgelerde Çin üretimi telefonları ve lokasyon bazlı hizmet veren uygulamaları kullanmasını yasakladı. (Engadget)
  6. Apple, dizüstü bilgisayarlardaki geleneksel klavye tasarımını tamamen değiştirmeyi hedefliyor: Önümüzdeki yıllarda piyasaya sürülecek  MacBook modellerinde kullanıcıya göre tamamen özeleştirilebilen “sanal klavye”ler kullanılabilir. (Mashable)
  7. Japonya’da bulunan İleri Teknoloji Telekomünikasyon Araştırmaları Enstitüsü’nde geliştirilen yeni bir robot bilim-kurgu filmlerini gerçek hale getirdi: Fütüristik robotun hareketleri, insanlar tarafından düşünce gücüyle kontrol edilebiliyor. (Mashable)
  8. 5G teknolojisinde Çin depara kalktı: 5G teknolojisini geliştirmek için, 2015 yılından bu yana toplam 24 milyar dolar harcayan Çin’in ülke genelinde kurduğu 350 bin baz istasyonuna karşılık, ABD’nin sahip olduğu baz istasyonu sayısı 30.000’den az. 5G teknolojisi, sürücüsüz otomobiller ve sanal gerçeklik teknolojileri için kritik önemde kabul ediliyor. (CNBC)
  9. Biyometrik güvenlik sistemi üreticisi Clear, alkollü içki satışlarında kullanılmak üzere yeni bir sistem geliştirdi. Seattle’da birkaç markette kullanılmaya başlayan sistem, alkollü içki satışında yaş kontrolü için kimlik doğrulaması yapıyor ve parmak izi ile ödeme gerçekleştirmenize imkan tanıyor. (TechCrunch)
  10. Sanal gerçeklik gözlüklerinizi takın ve tarihte yolculuğa çıkın: Hiroshima hakkında genç nesilde farkındalık yaratmak isteyen Japon öğrenciler, şehrin atom bombası felaketini yaşadığı tarih olan 1945 öncesi ve sonrasındaki hallerini sanal gerçeklikte birebir tasarladı. (CNET)

Posted by Özge Uçar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir