Teknoloji ve İnovasyon Günlüğü – 8 Ağustos 2018

  1. Snapchat’in Instagram karşısında düşüşü sürüyor: Nisan ayından bu yana 3 milyon aktif kullanıcısını kaybeden şirketin büyüme oranı tahminlerin gerisinde kaldı. (The Verge)
  2. Elon Musk açıkladı: 2010 yılından bu yana halka açık bir şirket olarak faaliyet gösteren Tesla, yakın gelecekte borsadan çekilebilir. (Engadget)
  3. Facebook Messenger’a Arttırılmış Gerçeklik (AR) destekli 2 yeni oyun eklendi. Don’t Smile ve Asteroids Attack adlı oyunlar, kullanıcıların ikili veya grup video görüşmeleri sırasında keyifli vakit geçirmelerini amaçlıyor. (Engadget)
  4. İstatistik ve analiz şirketi Mixpanel’in yaptığı araştırma, Facebook’un ABD’de Google Chrome ve Safari’nin ardından en çok kullanılan mobil tarayıcı  olduğunu ortaya koydu. (Mashable)
  5. Caltech’te geliştirilen otonom drone’lar, kuş sürülerini uçakların hava sahalarından uzak tutarak hava taşımacılığında olası kazaları önlüyor. (Engadget)
  6. ABD’nin Kuzey Carolina eyaleti ile Apple arasında 6 milyon dolarlık anlaşma imzalandı: İlkokul öğretmenlerine dağıtılacak iPad’ler, öğrencilerin okuma seviyeleri üzerindeki ilerlemenin izlenmesine yardımcı olacak.  (Engadget)
  7. Tesla’nın ev tipi batarya sistemi PowerWall, meteoroloji verilerini analiz ederek elektrik kesintisine sebep olabilecek ölçekteki fırtınalar öncesinde, herhangi bir talimat verilmeksizin yeterli enerjiyi depo ediyor. (Engadget)
  8. Samsung, bu dönem toplam 161 milyar dolar olan Ar-Ge bütçesinin 22 milyar dolarını yeni 5G ve yapay zeka teknolojileri geliştirmek için kullanacağını açıkladı. (CNBC)
  9. 2009 yılından bu yana şarj aletlerinin standart hale getirilmesi için telefon şirketlerine çağrı yapan Avrupa Birliği, yeni dönemde konuyla ilgili olarak yasal bir düzenleme getirebilir. (Engadget)
  10. Amazon’un yeni kullanıma sunduğu özellik, günlük market alışverişini daha kolay hale getirmeyi hedefliyor. Amazon Prime kullanıcıları, Whole Foods marketlerinden online olarak seçtikleri ürünleri 30 dakika içinde paketlenmiş biçimde mağazadan teslim alabilecek. (Mashable)

Posted by Özge Uçar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir