Tesla’nın Otonom Arabası Robot Öldürdü

Tesla marka bir araba, sürücüsüz modunda seyir halindeyken bir robota çarptı. Kazada ağır derecede hasar gören robot kurtarılamazken, robotun üreticileri yaşanan durumdan ötürü Elon Musk’a veryansın etti. 

Geçtiğimiz günlerde, Amerika Birleşik Devletleri’nin Las Vegas şehrinde herkesin ilgisini çeken bir trafik kazası yaşandı. Kazayı ilginç kılan şey ise kazaya karışan tarafların her ikisinin de insan olmaması. Tarihte bir ilk olma özelliği taşıyan bu kazada, Tesla marka otonom araba, Rus yapımı Promobot adlı robota çarptı ve robot olay yerinde hayatını kaybetti.

Kaza videoları, Promobot’u üreten firmanın YouTube kanalında yayınlandı. Kazayı Twitter’dan da bildiren yetkililer, Elon Musk’ı etiketleyerek “Gördün mü?! Tesla Model S, Vegas’ta suçsuz bir robotu öldürdü.” diyerek tepkilerini dile getirdi. 

Kulağa ne kadar acımasızca gelse de “merhum” robot, reklam kampanyası amacıyla canından olmuşa benziyor. Üretici firma, olayın bir reklam kampanyası olduğunu reddederek,  “Promobot’u, dünyanın en büyük teknoloji fuarı olan CES’e katılmak için Philadelphia’dan getirdik ama artık bu talihsiz kaza sonrasında fuara katılamayız.” dedi. 

Kazayı yapan arabanın sürücüsü George Caldera “Yolda araba ya da insan yoktu. Arabayı otonom moda aldım ve hareket etmeye başladık. Bir de ne göreyim! yolda bir robot var. Arabanın yolu değiştireceğini düşündüm ama dümdüz devam etti ve çarptı. Robotun başına gelenler için üzgünüm, mühendislerinden özür diliyorum.” ifadelerini kullandı.  

Kaynak: Science Alert

Posted by Ecem Arslantürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir