Tesla’nın Başarısının Ardındaki 6 Sır

21. yüzyılın başında herkes bir sonraki büyük teknolojik gelişmenin “temiz teknoloji” konusunda olacağından emindi. Girişimciler, binlerce temiz teknoloji şirketi kurdu ve yatırımcılar onlara 50 milyar dolardan fazla para döktü. Fakat işe yaramadı. Daha sağlıklı bir gezegen yerine büyük bir temiz teknoloji balonumuz oldu. Tesla geçtiğimiz on yılda kurulan ve bugün büyümeyi sürdüren birkaç temiz teknoloji şirketinden biri. Peki, Tesla’nın başarısının sırrı ne? Silikon Vadisi’nin ünlü yatırımcı ve girişimcisi Peter Thiel açıklıyor:

1. Teknoloji

Tesla’nın teknolojisi o kadar iyiydi ki diğer araba şirketleri bile ona dayanıyordu: Mercedes-Benz bir Tesla güç aktarım mekanizması, Toyota ise bir Tesla motoru kullanıyor. General Motors, Tesla’nın sıradaki hamlesini takip etmek için özel bir ekip kurdu. Ancak Tesla’nın en büyük teknolojik başarısı tek bir proje ya da parça değil, birçok parçayı üstün bir üründe birleştirme yeteneğiydi.

2. Zamanlama

2009’da ABD hükûmetinin temiz teknolojiyi desteklemeyi sürdüreceğini düşünmek kolaydı: “Yeşil işler” politik öncelikteydi, federal fonlar çoktan tahsis edilmişti ve ABD Kongresi emisyon ticareti düzenlemelerini geçirecek gibi görünüyordu. Ancak başkalarının sonsuza dek cömert sübvansiyonlar gördüğü yerde, Tesla’nın CEO’su Elon Musk tek seferlik bir fırsat gördü. 2010 Ocak ayında Tesla, ABD Enerji Bakanlığından 465 milyon dolarlık bir kredi aldı. Yarım milyar dolarlık bir sübvansiyon 2000’lerin ortasında hayal bile edilemezdi. Bugün de öyle. Bunun mümkün olduğu tek bir an vardı ve Tesla onu çok iyi gördü.

3. Tekel

Tesla egemen olabileceği küçük alt pazarla başladı: en yüksek kalitede elektrikli spor araba pazarı. İlk Roadster üretim hattına 2008’de girdiğinden beri Tesla yalnızca 3 bin satış yapmıştı ancak parça başı fiyatı 109 bin dolar olduğu için bu önemsiz bir miktar değildi. Küçük başlamak Tesla’ya biraz daha ucuz Model S yapmak için gerekli Ar-Ge desteğini sağladı. Günümüzde lüks elekrikli sedan pazarının sahibi olan Tesla, 2013’te 20 binden fazla sedan sattı ve gelecekte geniş pazarlara açılmak için zirve noktada.

4. Dağıtım

Çoğu şirket dağıtımı azımsar ancak Tesla o kadar ciddiye aldı ki tüm dağıtım zincirine sahip olmaya karar verdi. Diğer araba şirketleri bağımsız bayiliğe bağlıdır: Ford ve Hyundai araba yaparlar ama satmaları için başkalarına güvenirler. Tesla  kendi araçlarını kendi mağazalarında satar ve bakımını yapar. Tesla’nın yaklaşımının görünen maliyeti klasik bayilik dağıtımından çok daha fazladır ancak müşteri deneyimi üzerinde kontrol sağlar, Tesla’nın markasını güçlendirir ve Tesla uzun vadede tasarruf eder.

5. Sürdürülebilirlik

Tesla’nın bir avantajı vardı: Herkesten daha hızlı ilerliyordu. Gıptayla bakılan bir marka olmak Tesla’nın atılımının en açık işaretidir. Bir araç, insanların yapacağı en büyük satın alma kararlarından biridir ve tüketicilerin bu kategoride güvenini kazanmak zordur. Tüm diğer araba şirketlerinin aksine, Tesla’da kurucu hala görevdedir bu yüzden de bu atılım yakın zamanda yavaşlamayacak.

6. Sırlar

Tesla temiz teknolojide modanın ilgiyi yönettiğini biliyordu. Zengin insanlar küçük bir Prius ya da hantal bir Honda Insight sürmek anlamına gelse bile özellikle “yeşil” görünmek istiyordu. Bu araçlar, onlara sahip olan eko-bilinçli ünlü film yıldızlarıyla bağlantılı olduğu için sürücülerini havalı gösteriyordu. Böylece Tesla, sürücüleri havalı olan arabalar yapmaya karar verdi, öyle ki Leonardo Di Caprio bile Prius’unu pahalı Tesla Roadster’la değiştirmişti. Genel temiz teknoloji şirketleri kendilerini farklılaştırmaya çalışırken, Tesla temiz teknolojinin çevresel bir zorunluluktan çok sosyal bir fenomen olduğu sosyal sırrı üzerine eşsiz bir marka inşa etti.

 

Kaynak: Zero to One

Posted by Özge Uçar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir