Justin Trudeau, Yapay Zekânın Kanada Kültüründen Etkilenmesini Umduğunu Söyledi

Son yıllarda yapay zekâ alanında yaptığı büyük buluşlarla adından söz ettiren Kanada, yapay zekânın küresel bir merkez üssü haline gelebilmek için önemli çalışmalar yürütüyor. Ülkenin başbakanı Justin Trudeau ise yapay zekânın geliştikçe, Kanada kültürünü ve değerlerini benimseyeceğini umduğunu dile getirdi.

Toronto’da gerçekeştirilen büyük bir AI etkinliğinde konuşma yapan Trudeau, AI ve makine öğrenimi konularında ne kadar ilgili olduğunu bir kez daha gösterdi. Hatta konuşmasının bir kısmında; makine öğreniminin bir çeşidi olan ve manuel olarak programlanamayan kompleks şeylerin bilgisayarlar tarafından öğrenilmesini sağlayan derin pekiştirmeli öğrenme (deep reinforcement learning) konusuna değindi.

Derin pekiştirmeli öğrenme ve derin yapay sinir ağlarına, Kanada üniversitelerindeki araştırmacılar öncülük etmişti. Kanada hükûmeti şu anda daha fazla AI çalışması yapılması için büyük çaba harcıyor. Google, DeepMind, Facebook ve diğer büyük şirketler, Kanada’nın Torornto, Montreal, Alberta gibi şehirlerinde araştırma merkezleri açtılar.

Yapay Zekâ Neden Daha Çok Kanadalı Olmalı?

Justin Trudeau bütün bunların yanında, yapay zekânın getireceği etik problemler ve tahmin edilemez sonuçlar üzerine olan endişelerini de dile getirerek; deneyimle öğrenen yapay zekaların sorguya çekilemez olduklarına dikkat çekti.

Başbakan Trudeau, ”Bunlar gerçekten heyecan verici. Fakat bu durum aynı zamanda bizi, bilgisayarların aldıkları kararları savunamadığı ve bizim de o kararın neden alındığını açıklayamadığımız bir noktaya götürebilir” dedi.

Trudeu ayrıca yapay zekânın gelişmesi için Kanada kültürünün çok doğru bir yol gösterici olabileceğini dile getirdi. Başbakan,”Yapay zekâ üzerine tartışmaların; hak ve özgürlüğün olduğu, bu konular üzerinde düşünmek için yeterli etik ve ahlaki çerçeveye sahip olan ülkemizde gerçekleşmesinden oldukça memnunum” açıklamasını yaptı.

Kaynak: Technology Review

 

Posted by Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir