Türk Futbolunda Yeni Dönem: 2018-2019 Sezonunda Video Yardımcı Hakem Uygulaması Hayata Geçiyor

Türkiye Futbol Federasyonu’nun düzenlediği Video Yardımcı Hakem (VAR) Tanıtım Toplantısı’nda konuşan TFF Başkanı Yıldırım Demirören, 2018-2019 sezonunda sahalarda yer alması kesinleşen VAR sistemi hakkında bilgi verdi.

Geçtiğimiz ay Rusya’da düzenlenen Dünya Kupası maçlarında kullanılan Video Yardımcı Hakem (VAR) sistemi, 2018-2019 sezonu itibariyle Türk futbol liglerinde düzenlenen karşılaşmalarda da kullanılacak. Türk futbolunda tarihi bir adım olarak nitelendirilen gelişme, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) merkezinde düzenlenen bir toplantıyla kamuoyuna duyruldu.

Toplantıda konuşan TFF Başkanı Yıldırım Demirören, TFF’nin yaklaşık 2 yıldır VAR sistemine hazırlandığını belirterek, “Hepimiz eminiz ki VAR, Türk futbolunda çığır açacak. Sahada sadece hakem değil, teknolojinin de gözü olacak. Fakat VAR’dan mucize beklemeyelim. Futbolun doğası gereği hata mutlaka olacaktır. Sistemin oturması için zaman tanımalı, sakin davranmalıyız. Eğer sabırsız olursak VAR, fayda değil zarar getirir” dedi.

VAR Sistemi Nasıl Çalışıyor?

Önümüzdeki sezonlarda, Türk futbol camiasında VAR sisteminin verdiği kararların çok konuşulacağı aşikar. Peki tam olarak nedir bu VAR sistemi ve nasıl çalışır? Kısaca özetleyelim: VAR sisteminde futbol sahasına 33 adet yüksek çözünürlüklü kamera yerleştiriliyor. Yapay zeka destekli video hakemler, oyun esnasında hakemin kararsız kaldığı ya da oyuncuların itirazda bulunduğu durumlarda, saha içindeki yüksek çözünürlüklü kameralardan elde ettiği verileri kullanarak pozisyon hakkında hakeme kendi görüşünü bildiriyor. Şimdilik, muhakeme yetenekleri sınırlı olan video hakemler, temel olarak şu 4 soruya cevap verebiliyor:

  • Top kale çizgisini geçti mi?
  • Bu pozisyon penaltı mı?
  • Faul kırmızı kartı gerektirecek kadar sert miydi?
  • Faulden hangi oyuncu sorumlu?

Hakemlerin Kararlarını Önemli Ölçüde Şekillendiriyor

Kritik pozisyonlarda VAR sistemine başvuran hakemlerin, video hakem uygulamasının verdiği kararları uygulamak gibi bir zorunluluğu yok. Fakat hakemlerin, pozisyonlar hakkında ayıntılı analizler sunan video hakemlerin verdiği kararları uygulama eğiliminde oldukları bilinen bir gerçek. VAR sisteminin hakemler üzerinde baskı yaratmak değil,  tartışmalı pozisyonlarda hakemlerin işini kolaylaştırmak olduğunu vurgulayan Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, “VAR sisteminin bir karar verme mekanizması değil, bir yardımcı unsurdur.” diyerek sistemde kilit rolü insan hakemlerin üstleneceğini belirtti.

Kaynak: Anadolu Ajansı , Futurism

Posted by Özge Uçar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir