Uber Otonom Bisiklet ve Scooter’ları Keşfediyor

Uber, otonom teknolojiyi bisiklet ve scooter’lara entegre etmeyi planlıyor. İki tekerlekli araçlara kendi kendine sürüş özelliği yüklemeyi düşünen Uber, Jump ile anlaşarak bu fikri hayata geçirme kararı aldı.  

Popüler araç paylaşım uygulaması Uber’deki Yeni Mobiliteler ekibi, sürücü deneyimini ve operasyonel verimliliği arttırmanın yollarını araştırıyor. Projenin otonom teknoloji geliştirme kısmını üstlenecek olan Uber, bu işte elektrikli bisiklet ve scooter üreticisi olan Jump ile birlikte çalışacak.

Bisiklet ve scooter’larda otonom teknolojinin kullanımı; işletim sistemi, filo çalışma süresi ve işletmelerin filo yönetim performansını geliştirme açısından kritik öneme sahip. Tasarlanan inovatif araçlarda yeni nesil değiştirilebilir aküler ve aracın herhangi bir sorunu tespit etmek için kendi kendini test etmesine yarayan “self-diagnostic” sistemler de kullanılacak. Özellikle değiştirilebilir akü teknolojisinin önemine değinen Jump Ürün Başkanı Nick Foley, “Bu işin en iyi tarafı; değiştirilebilir aküler sayesinde, bisiklet veya scooter’ları şarj etmek zorunda kalmayacak olmamız.” dedi.

Kaynak: Techcrunch

Posted by Cem Savaşan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir