Uber’in Uçan Arabası “Elevate” Görücüye Çıktı

UberAir projesi kapsamında bir süredir üzerinde çalışılan Elevate adlı uçan araba, geçtiğimiz günlerde Los Angeles’ta düzenlenen Uber Elevate Konferansı’nda basına tanıtıldı. Aynı zamanda, 2020 yılında üç pilot şehirde hizmete girmesi beklenen hava aracının kullanım fiyatı da belli oldu.

İnsanlık Jetgillerden bu yana uçan arabaların hayalini kuruyor. Yarım yüzyıl süren bekleyişin ardından artık uçan araba hayalleri gerçeğe dönüşmeye çok yakın. Geçtiğimiz aylarda, Elevate ismini verdiği fütüristik hava aracı ile yakın gelecekte yolcu taşımacılığı yapmaya hazırlandığını duyuran Uber, aracın ilk nerede kullanılacağı ve bu fütüristik hizmetin nihai olarak nasıl görüneceği ile ilgili bilgiler içeren bir açıklama yapmıştı.

Yeni Gelişmeler Var

UberAir projesi kapsamında üretilen Elevate hakkında son gelişmeleri duyurmak için geçtiğimiz günlerde Los Angeles’ta bir konferans düzenleyen Uber, bu konferansta tasarladığı yeni hava aracının prototipini görücüye çıkardı. Drone’u andıran görüntüsü ile dikkat çeken Elevate hakkında bazı teknik detaylar da açıklandı. Yerden 1000 ile 2000 metre yükseklikte uçabilen Elevate elektrikle çalışıyor ve karayolu ile 2 saate yakın süren bir yolculuğu 15 dakikaya indirebiliyor.

Ücreti Merak Ediliyordu

Uçan arabalar hemen herkesi heyecanlandırmakla birlikte, bu teknolojilerin gelecekte yaygın hale gelip gelmemesinde “fiyatlandırma” unsuru önem taşıyor. Uçan taksilerin sadece lüks segmente hitap edip etmeyeceği konuşulurken; Uber, konferansta yeni hizmetin kullanım bedelini açıkladı. UberX ile 111 dolar karşılığında gerçekleştireceğiniz bir yolculuğu Elevate ile yapmak için 129 dolar civarında bir ücret ödemeniz gerekiyor. Elevate için makul bir fiyat belirlemeye gayret eden Uber, gelecekte bu ücretin 20 dolar seviyesine düşmesi için çalıştıklarını açıkladı.

Kaynak: Newsweek

Posted by Özge Uçar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir